KE ma pomysł na kryzys energetyczny - obniżcie temperaturę w domach

KE zaleca, aby zimą w domach było chłodniej. Fot. Pixabay
KE zaleca, aby zimą w domach było chłodniej. Fot. Pixabay
KE chce, by państwa członkowskie skierowały do konsumentów indywidualnych kampanie zachęcające do oszczędzania gazu poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza (a klimatyzacji do 25 stopni) - takie sugestie można znaleźć w komunikacie, który ma być opublikowany w najbliższą środę, ale którego projekt można znaleźć już teraz w internecie.

Unia Europejska ma za mało gazu

"Europa musi teraz przygotować się na potencjalne dalsze zakłócenia – nawet na całkowite odcięcie – dostaw rosyjskiego gazu. Rada Europejska w konkluzjach z 31 maja i 23 czerwca poprosiła o przeprowadzenie tego przygotowania w trybie pilnym, a w szczególności w celu umożliwienia ściślejszej koordynacji z państwami członkowskimi i między nimi" - czytamy we wstępie projektu komunikatu autorstwa KE.

Zobacz: Paweł Fajdek mistrzem świata! Nieprawdopodobny występ Polaków, mamy złoto i srebro

Zgodnie z danymi Komisji unijny system gazowy "z nadwyżką zrekompensował" niedobór 25 mld metrów sześciennych zmniejszonego importu rosyjskiego gazu dzięki 35 mld metrów sześciennych skroplonego surowca i importowi rurociągami z innych krajów. Jednak z przeprowadzonych symulacji wynika, że całkowite odcięcie dostaw z Rosji spowoduje, że UE nie zdoła napełnić swoich magazynów do 80 proc., co z kolei będzie oznaczało, że zimą - w skali całej Wspólnoty - zabraknie 20 mld metrów sześciennych gazu.

Pomysł Komisji Europejskiej na "redukcję popytu"

W związku z tym Komisja zaproponuje "plan redukcji popytu", który będzie polegał na zmniejszeniu zużycia gazu zarówno przez konsumentów indywidualnych i przedsiębiorstwa świadczące kluczowe usługi, jak i przez przemysł.

"Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać" - czytamy w ujawnionym dokumencie.

Obniżcie temperaturę w domach do 19 stopni

KE chce, by państwa członkowskie skierowały do konsumentów indywidualnych kampanie zachęcające do oszczędzania gazu poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza (a klimatyzacji do 25 stopni).

Komisja wezwie również kraje członkowskie, by rozważyły rezygnację - tam, gdzie to możliwe - z produkcji prądu z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego.

Jednocześnie zastrzeże, że tymczasowe przejście z gazu na węgiel "może zwiększyć emisje", a odnawialne źródła energii pozostają najwyższym priorytetem. Zaproponuje też złagodzenie limitów emisji dla przemysłu, aby zapewnić mu większe pole manewru.

ja

Czytaj także:

Nadeszły ciężkie czasy. Znany psycholog tłumaczy, jak radzić sobie ze stresem

Rosja przechodzi do kolejnego etapu. Wywiad Ukrainy zauważył niepokojące działania

Koronawirus znalazł nowy sposób. Centaurus nie jest wcale słabszy od Omikrona

Spytali Morawieckiego o słowa Ziobry. Wymowna riposta premieraLubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka