Koronawirus znalazł nowy sposób. Centaurus nie jest wcale słabszy od Omikrona

Nowy subwariant koronawirusa Centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron. fot. Pixabay
Nowy subwariant koronawirusa Centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron. fot. Pixabay
Nowy subwariant koronawirusa Centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron - o takich rezultatach wstępnych badań powiedział w sobotę włoskiej agencji Ansa epidemiolog profesor Massimo Ciccozzi z Rzymu.

Centaurus - nowy subwariant koronawirusa

Szef departamentu badań statystytki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico podkreślił, że "monitorujemy sytuację", a nowy subwariant, który obecnie nie budzi obaw, jest obserwowany tak, jak wszystkie inne.

Zastrzegł, że nie wiadomo, czy Centaurus powoduje większą śmiertelność, bo nie przeprowadzono jeszcze badań w tym kierunku.

Centaurus rozprzestrzenia się po świecie

"Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące je zarówno od Omikrona 5, jak i Omikrona 2, od których pochodzi" - wyjaśnił Massimo Ciccozzi. Zaznaczył zarazem, że mutacje te są w stanie "umknąć przeciwciałom".

"Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny; w przeciwnym razie ginie" - dodał epidemiolog.

Służby sanitarne wykryły pierwszy przypadek Centaurusa w Holandii. Do tej pory stwierdzono go w 10 krajach świata.

Koronawirus w Polsce. Więcej zakażeń 

Minionej doby badania potwierdziły 2131 zakażeń koronawirusem, w tym 298 ponownych. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19 – poinformowano w sobotę na stronach rządowych. Wykonano 7532 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Łącznie – jak podano w sobotę – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 mln 32 tys. 78 przypadków. Zmarło 116 tys. 470 osób z COVID-19.

Od 16 maja br. w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości