Dyrektor CIA o Putinie. "O ile wiemy, jest on całkowicie zdrowy"

Dyrektor CIA dementuje plotki na temat złego stanu zdrowia Władimira Putina. (fot. Flickr)
Dyrektor CIA dementuje plotki na temat złego stanu zdrowia Władimira Putina. (fot. Flickr)
William Burns, dyrektor CIA powiedział, że nie ma informacji o złym stanie zdrowia Władimira Putina. Urzędnik żartował, że prezydent Rosji jest "zbyt zdrowy".

Co ze zdrowiem Putina?

W mediach pojawia się wiele niepotwierdzonych spekulacji na temat złego stanu zdrowia Władimira Putina. Wiele osób podejrzewa, że rosyjski przywódca ma raka.

William Burns sprostował jednak, że nie ma na to dowodów, żartując przy tym, że prezydent Rosji wydawał się "zbyt zdrowy". Komentarze dyrektora CIA pojawiły się po deklaracji USA o kontynuowaniu wsparcia militarnego Ukrainy i dostarczeniu jeszcze większej ilości broni dalekiego zasięgu. 

— Istnieje wiele plotek na temat zdrowia prezydenta Putina i, o ile wiemy, jest on całkowicie zbyt zdrowy — powiedział Burns na Aspen Security Forum w Kolorado. Odpowiadając na śmiech, dodał, że nie jest to formalny osąd wywiadowczy.

Putin jest „wielkim wyznawcą kontroli, zastraszania i wyrównywania rachunków”, a te cechy utwardziły się w ciągu ostatniej dekady, gdy jego krąg doradców skurczył się, powiedział szef CIA.

— Jest przekonany, że jego przeznaczeniem jako przywódcy Rosji jest przywrócenie Rosji jako wielkiego mocarstwa. Uważa, że ​​kluczem do tego jest odtworzenie strefy wpływów w sąsiedztwie Rosji i nie może tego zrobić bez kontrolowania Ukrainy — wyjaśniał.

Wcześniejsze ostrzeżenia USA

W listopadzie Burns udał się do Moskwy, aby ostrzec przed poważnymi konsekwencjami inwazji na Ukrainę po zebraniu przez USA informacji na temat rosyjskich planów. Ale dyrektor CIA powiedział, że odszedł „bardziej zakłopotany niż kiedy tam przyjechał”.

Plany rosyjskiego prezydenta opierały się na „głęboko błędnych założeniach i prawdziwych złudzeniach, zwłaszcza co do Ukrainy i woli oporu”, powiedział Burns.

— Putin naprawdę wierzy w swoją retorykę. Przez lata słyszałem, jak mówił to prywatnie, że Ukraina nie jest prawdziwym krajem — mówił Burns. — Cóż, prawdziwe kraje walczą. I to właśnie zrobili Ukraińcy — dodał.

Jak poinformował dyrektor CIA, według szacunków USA, straty rosyjskie na Ukrainie do tej pory sięgnęły około 15 000 zabitych i być może 45 000 rannych. Dodał, że aktualna koncentracja sił Rosji w Donbasie sugeruje, że wojsko wyciągnęło ciężkie wnioski.

Kolejne dostawy broni na Ukrainę

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił wcześniej, że rosyjska uwaga militarna nie skupia się już "tylko" na wschodzie Ukrainy. Sugerował też, że strategia Moskwy zmieniła się po tym, jak Zachód dostarczył Ukrainie broń dalekiego zasięgu. Pomimo wyraźnych ostrzeżeń Ławrowa, Stany Zjednoczone ogłosiły w środę, że dostarczą Ukrainie więcej broni dalekiego zasięgu.

— Ukraina otrzyma kolejne cztery zaawansowane systemy rakietowe HIMARS, które utrzymają natarcie wojsk rosyjskich, co zwiększy ich łączną liczbę do 16 — powiedział sekretarz obrony Lloyd Austin.

W międzyczasie Ukraińska Pierwsza Dama Olena Zełenska zwróciła się do Kongresu USA o więcej systemów obrony przeciwlotniczej, aby „pomogły nam zatrzymać ten terror przeciwko Ukraińcom”. Powiedziała, że ​​broń może pomóc zapewnić „wspólne wielkie zwycięstwo”.


RB

Czytaj także:

Rosja wznowiła dostawy gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1

Granica wieku sportowców się wydłuża. Jak długo będzie grał Robert Lewandowski?

Europejski kraj rozdaje rosyjskim oligarchom obywatelstwa. A miało tak nie być

Kanclerz Olaf Scholz zaskoczył Niemców. Pierwsza taka sytuacja od 40 lat

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka