Podpisanie porozumienia o odblokowaniu ukraińskiego zboża. Na zdjęciu turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, rosyjski minister obrony Sergey Shoigu i jego turecki odpowiednik Hulusi Akar  Fot: PAP/EPA/SEDAT SUNA
Podpisanie porozumienia o odblokowaniu ukraińskiego zboża. Na zdjęciu turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, rosyjski minister obrony Sergey Shoigu i jego turecki odpowiednik Hulusi Akar Fot: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Ukraińskie zboże wreszcie popłynie w świat. Jest porozumienie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały w Stambule umowę o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Umowa przewiduje zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.

Ukraińskie zboże popłynie w świat

Strona ukraińska ma zapewnić bezpieczne przejście statków eksportujących zboże przez zaminowane wody wokół ukraińskich portów.

Wśród najważniejszych zapisów porozumienia znalazło się też utworzenie w Stambule Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, z przedstawicielami wszystkich czterech stron. Zadaniem Centrum będzie m.in. koordynowanie kontroli statków, prowadzonej w tureckich portach, która ma zapobiec sprowadzaniu przez jednostki udające się po ukraińskie zboże broni do tego kraju.

Czytaj: Wojskowy analityk krytykuje zakup MON: FA-50 to taki myśliwiec jak z kury domowej jastrząb

Umowa została zawarta na 120 dni, z możliwością jej przedłużenia. Zanim statki zaczną faktycznie wywozić zboże z ukraińskich portów minie kilka tygodni, samo przygotowanie ukraińskich portów do tej operacji wymaga około 10 dni - zaznaczyli przedstawiciele ONZ. 

W rozmowie z dziennikarzami wyżsi przedstawiciele ONZ zaznaczyli jednak, że w tekście umowy nie pada słowo "zawieszenie broni" - relacjonuje agencja Reutera.

Delegacje Ukrainy i Rosji nie usiadły do jednego stołu

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji, którzy podpisali w piątek w Stambule zawarte wraz z Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy zrobili to osobno, nie usiedli przy wspólnym stole i unikali podania sobie dłoni - relacjonuje agencja Reutera.

Czytaj: Znakomite wieści dla kierowców. Na stacji czeka ich niespodzianka

Podczas ceremonii znajdujące się w tle flagi państwowe zostały ustawione tak, by te należące do Rosji i Ukrainy nie stały bezpośrednio obok siebie, tylko były przedzielone flagami Turcji i ONZ.

Podpisana w piątek umowa pozwoli na złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego - podkreślali obecni podczas ceremonii sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

USA do Chin. Nie gromadźcie zapasów zbóż. Przekażcie je potrzebującym krajom

-Stany Zjednoczone rozliczą Rosję z odpowiedzialności za wdrożenie umowy o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Czarnym - powiedziała w piątek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Jednocześnie USA zaapelowały do Chin, by te przestały gromadzić zapasy zbóż i przeznaczyły więcej zapasów na rzecz pomocy humanitarnej dla krajów.

Czytaj: Lewandowski w Barcelonie, ale nie zapomina o Polsce

- Porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy to ważny krok dla uniknięcia światowego kryzysu żywnościowego – ocenił w piątek wiceszef biura prezydenta Ukrainy i jego doradca do spraw międzynarodowych Andrij Sybiha.

Ukraina potwierdza podpisanie porozumienia z Rosją

„Stambuł. Zatwierdzono inicjatywę odblokowania ukraińskich portów! Pozwoli ona otworzyć korytarz humanitarny dla eksportu zboża. To ważny krok, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego” – napisał Sybiha na Twitterze.


Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, po podpisaniu w Stambule porozumienia o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, że G7 będzie pilnować, by umowa ta nie wiązała się z dodatkowym zagrożeniem dla Ukrainy.

"G7 blisko współpracuje z takimi krajami jak, między innymi, Turcja, by sprawić, że możemy wywieźć zboże z Ukrainy i dostarczyć je do miejsc na całym świecie, w których jest potrzebne, nie narażając suwerenności Ukrainy" - oznajmił premier Kanady.

red. 

źródło: PAP, Twitter.com

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka