Czarnek podpisał rozporządzenie. Uczniowie będą się uczyć obchodzenia z bronią

Nowe rozporządzenie podpisane przez ministra edukacji i nauki dotyczy zmian w podstawie programowej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą uczyć się obchodzenia z bronią. (fot. Instagram/Przemysław Czarnek)
Nowe rozporządzenie podpisane przez ministra edukacji i nauki dotyczy zmian w podstawie programowej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą uczyć się obchodzenia z bronią. (fot. Instagram/Przemysław Czarnek)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie zmieniające podstawę programową w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zmiany dotyczą edukacji dla bezpieczeństwa.

Uczniowie będą rozwijać umiejętności strzeleckie

Od najbliższego roku szkolnego 2022/2023 obowiązywać zaczną zmiany w podstawie programowej wprowadzone w wyniku podpisanego przez ministra Czarnka rozporządzenia.

W przypadku zajęć ze strzelectwa przewidziano okres przejściowy, który potrwa najbliższe dwa lata. Tym samym, zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych lub laserowych realizowana będzie dopiero od roku szkolnego 2024/2025.

Szkoły mające na terenie danego powiatu dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych realizować będą ten wymóg od roku szkolnego 2022/2023. Placówki, które do takich broni nie mają dostępu – realizować go będą w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 w miarę istniejących możliwości.

MEiN wyjaśnia

Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, że "aktualne wyzwania i zagrożenia wymagają uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi".

Zmiany w podstawie programowej przygotowano z uwzględnieniem aktualnej liczby godzin zajęć z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz przy założeniu maksymalnego wykorzystania treści dotychczasowej podstawy programowej, np. w zakresie pierwszej pomocy czy reakcji na zagrożenia. Wskazano także dodatkowe obszary działania w różnych sytuacjach zagrożenia – w tym kryzysowego i wojennego.


RB

Czytaj dalej:

Ile będzie kosztował cukier i chleb? Minister rolnictwa odpowiada

Córka aktorki, która wystąpiła w polskim serialu wytoczyła walkę ukraińskim piosenkom

Pelosi na Tajwanie. Chińska armia ogłasza niepokojące informacje

Problemy krajów Trójmorza. Nadchodzi kryzys motoryzacyjny

Nancy Pelosi na Tajwanie. "Trwa gra o wiarygodność amerykańską w Azji"

Lubię to! Skomentuj84 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo