Pożar pod Berlinem. Eksplodowały materiały wybuchowe. "Sytuacja jest niebezpieczna"

Po eksplozji w składzie materiałów wybuchowych płonie las na obrzeżach Berlina,fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Po eksplozji w składzie materiałów wybuchowych płonie las na obrzeżach Berlina,fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Po eksplozji, do której doszło w czwartek rano w składzie materiałów wybuchowych na terenie berlińskiego lasu Grunewald, wybuchł pożar. Ogień objął co najmniej 1,5 hektara lasu. Uszkodzony został policyjny obiekt z amunicją, nie kursują pociągi.

Pożar w berlińskim lesie

Pożar wybuchł nad ranem z nieznanych jeszcze przyczyn w składzie z materiałami wybuchowymi i fajerwerkami. W akcji gaśniczej uczestniczy ponad 100 zespołów straży pożarnej, do pomocy wezwano też wojsko. Jak szacują strażacy, walka z ogniem może potrwać cały dzień.

Berlińska służba przeciwpożarowa ogłosiła pożar na Twitterze, mówiąc: „Obecnie w Grunewaldzie trwa pożar i mają miejsce wybuchy”.

Zagrożenie kolejnymi eksplozjami i latającymi odłamkami znacznie utrudniało gaszenie ognia, a personel zmuszony był do zachowania odległości kilometra od płomieni.


— Sytuacja jest niebezpieczna — powiedział dziennikarzom Thomas Kirstein ze straży pożarnej, wzywając mieszkańców do trzymania się z dala od lasu. Służby wezwała posiłki, w tym specjalistów wojskowych.

Domy nie były bezpośrednio zagrożone pożarem, chociaż urzędnicy ostrzegali, że suche warunki i wyjątkowe upały spodziewane w czwartek oznaczają, że pożar może się rozprzestrzeniać. Jednak strażacy powiedzieli, że zapobiegną uszkodzeniom nieruchomości.

— Las jest suchy jak kość — powiedział Jan Thomsen, rzecznik Departamentu Środowiska, Mobilności, Ochrony Konsumentów i Klimatu Senatu Berlina.


Utrudniony transport

Narodowy operator kolejowy Deutsche Bahn powiedział, że pożar miał wpływ na pociągi lokalne i dalekobieżne. Odcinek autostrady Autobahn między hiszpańskim Allee i Hüttenweg został również zamknięty w obu kierunkach, podobnie jak dwie mniejsze ulice. Władze straży pożarnej poinformowały, że prawdopodobnie odcinek drogi – znany jako AVUS – pozostanie zamknięty do końca czwartku.

Rzecznik policji powiedział, że nie jest jeszcze jasne, jak doszło do wybuchów. Miejsce to służy do przechowywania i przeprowadzania kontrolowanych wybuchów amunicji lub broni zabezpieczonej przez jednostki utylizacji broni berlińskiej policji.

Grunewald jest jednym z największych terenów zielonych w Berlinie o powierzchni 3000 hektarów, zaczynającym się na zachodnich obrzeżach miasta i rozciągającym się w kierunku Poczdamu.


RB

Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka