Polska otrzyma znaczne pieniądze z UE. Części trafi do uchodźców

31 mln euro otrzyma Polska od Unii Europejskiej z programu REACT-EU. Fot. PAP/EPA
31 mln euro otrzyma Polska od Unii Europejskiej z programu REACT-EU. Fot. PAP/EPA
31 mln euro otrzyma Polska od Unii Europejskiej z programu REACT-EU. Decyzję, w tym przesunięcie części tych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy zatwierdziła Komisja Europejska. Fundusz finansowy REACT-EU powstał w Unii Europejskiej, aby niwelować w krajach unijnych negatywne skutki pandemii Covid-19.

W reakcji na pandemię koronawirusa KE uruchomiła plan naprawy unijnej gospodarki. Jednym z największych programów w ramach tego planu, o wartości 50,6 mld euro, jest REACT-EU. Środki mają trafiać m.in. na inwestycje w cyfryzację i ekologię, w infrastrukturę i usługi (np. służbę zdrowia, turystykę), jak również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polska otrzyma 31 mln euro od Unii Europejskiej 

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, KE nie znalazła w budżecie unijnym żadnych nowych środków, które mogłyby trafić do krajów UE przyjmujących miliony uchodźców z Ukrainy. Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn na posiedzeniu komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego informował, że nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie.

Dlatego KE proponuje, aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom.

W czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro - za pośrednictwem REACT-EU - na rzecz czterech polskich regionów "w celu wzmocnienia ich gospodarki oraz infrastruktury zdrowotnej i społecznej, a także środków na przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie".

Cztery województwa w Polsce otrzymają pieniądze 

Województwo śląskie otrzyma 12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

Województwo zachodniopomorskie otrzyma "ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych".

Prawie 16 mln euro trafi do województwa lubelskiego na interwencje w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia.

Województwo podkarpackie otrzyma 10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione.

Od marca KE wypłaciła państwom członkowskim 3,5 mld euro płatności zaliczkowych w ramach REACT-EU.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka