Zaognia się sytuacja u wybrzeży Tajwanu. Coraz więcej chińskich wojsk

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
O godz. 21.30 czasu lokalnego (godz. 15.30 w Polsce) tajwańskie Ministerstwo Obrony podało informacje o pojawieniu się 49 samolotów wojskowych w strefie identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) kraju.

Coraz niebezpieczniej w Cieśninie Tajwańskiej

Jak stwierdził tajwański resort obrony, działania te zagrażają zachowaniu statusu quo w Cieśninie Tajwańskiej. „Potępiamy działania, które zaburzają otaczającą nas przestrzeń powietrzną i morską; nadal będziemy chronić naszą demokrację i wolność przed zagrożeniami”.

Polecamy:

PiS wspiera PO, a PO - PiS? „Jastrzębowski wyciska” o tym, czemu żadna partia nie dominuje

Mięso armatnie za zboże? Przerażająca umowa między Rosją a Koreą Północną

W odpowiedzi na naruszenia, strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej.

Chińskie samoloty w strefie obrony powietrznej Tajwanu

O godz. 21.30 czasu lokalnego (godz. 15.30 w Polsce) tajwańskie Ministerstwo Obrony podało również informacje o pojawieniu się 49 samolotów wojskowych w strefie identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) kraju. Jak wytłumaczył resort, liczba ta różni się od wcześniejszej dlatego, że nie zostały do niej wliczone samoloty poruszające się po zachodniej stronie mediany.

Wśród 49 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazło się 24 myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, 10 myśliwców Shenyang J-16, siedem myśliwców Chengdu J-10, sześć myśliwców Shenyang J-11, oraz dwa myśliwce Shaanxi Y-8. Jest to druga największa liczba samolotów bojowych ChRL, jakie kiedykolwiek naruszyły tajwańską ADIZ. Według informacji podanych przez resort obrony, 30 z nich, w tym Su-30 oraz Shenyang J-11 naruszyło w piątek linię mediany Cieśniny Tajwańskiej - niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową.

Rekordowe naruszenie miało miejsce w październiku 2021, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się 56 chińskich samolotów wojskowych. Zdaniem ekspertów wtargnięcie związane było z obchodzoną w Chinach w tamtym czasie 72. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe Chin

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od wybrzeży Tajwanu. To reakcja na niedawną wizytę spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Według agencji Reuters, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, z których aż cztery mogły przelecieć nad Tajpej. Resort obrony Tajwanu oświadczył, że pociski leciały wysoko w atmosferze i nie stanowiły zagrożenia. Nie podał jednak szczegółów dotyczących ich trajektorii, uzasadniając to kwestiami wywiadowczymi.

KW

Czytaj dalej:

Znów "chytre baby z..."! W Inowrocławiu rzucili się po olej

Rząd wspomoże wszystkich odbiorców ciepła. Padły kwoty wysokości dopłat

Skazanie Brittney Griner. Rosja chce rozmawiać o wymianie więźniów. Padło nowe nazwisko

Kevin Spacey musi zapłacić ponad 30 mln dolarów producentom "House of Cards"

PKN Orlen z wysokim zyskiem w II kwartale br. W sukcesie pomógł segment petrochemiczny

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka