Rząd wspomoże wszystkich odbiorców ciepła. Padły kwoty wysokości dopłat

Anna Moskwa podkreśliła, że przygotowano kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła. Źródło: PAP/Paweł Supernak
Anna Moskwa podkreśliła, że przygotowano kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła. Źródło: PAP/Paweł Supernak
W Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziła, że przygotowano kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła. Poinformowała m.in. o dopłatach dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy gazem.

Tyle otrzymają odbiorcy ciepła

Szefowa MKiŚ podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen".

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają - 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł. 

Ponadto rząd wprowadzi system taryfowy dla tzw. ciepła systemowego z którego korzystają mieszkańcy bloków. Ciepłownie, które ostatnio w niektórych przypadkach znacząco podnoszą ceny, będą zobowiązane taryfą, która zabezpieczy Polaków przed wysokimi wzrostami cen ciepła opłacanych w czynszach - informuje "SE".

Ustawa o dodatku węglowym 

Sejm w piątek zdecydował ostatecznie, że dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miła z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka