Co z podatkiem Belki? Ministerstwo Finansów ma już pomysł

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w rozmowie z "Business Insider Polska" wypowiedziała się m. in. na temat zmian w podatku Belki. (fot. PAP)
Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w rozmowie z "Business Insider Polska" wypowiedziała się m. in. na temat zmian w podatku Belki. (fot. PAP)
- Powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny - mówi w rozmowie Business Insider Polska Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. - Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie - mówi Szwarc.

Podatek Belki do zmiany?

"Business Insider" zapytał pełnomocniczkę ministra finansów, czy zmiana lub likwidacja tzw. podatku Belki mogłaby przyczynić się do walki z inflacją, w przypadku zwiększenia atrakcyjności lokat bankowych i innych produktów oszczędnościowych.

– Mamy jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie. Nasze 19 proc. to dużo mniej niż opodatkowanie w takich krajach jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, nie mówiąc już o Danii, gdzie taki podatek wynosi 42 proc. – zwraca uwagę Szwarc.

– W Unii Europejskiej właściwie tylko Belgia nie ma podatku od zysków kapitałowych. Są jeszcze kraje, w których jest on wkomponowany w inne podatki dochodowe. Widać więc, że jest on czymś naturalnym i stąd właśnie bierze się opór przed głosami, które pojawiają się od lat, żeby podatek od zysków kapitałowych zlikwidować czy jeszcze obniżyć – mówi.

Szwarc podkreśliła, że resort finansów jest otwarty na sugestie na temat tego, jak ten podatek miałby być skonstruowany.

— Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny. Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie. Tutaj jest pole do dyskusji o tym, czy podatek nie powinien być zmieniony i różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje — twierdzi Katarzyna Szwarc.

Polacy i oszczędzanie

Podkreśliła również, że podatek Belki nie sprawia, że oszczędzający na lokatach bankowych "nie widzą żadnych zysków".

— Po prostu do niedawna lokaty były bardzo nisko oprocentowane i kwestia podatkowa nie miała tutaj żadnego znaczenia — powiedziała Katarzyna Szwarc.

RB

Czytaj także:

Wpis posłanki PO o rozwiązaniu PiS podbija Internet. "Jar Jar Binks polskiej polityki"

Sekretarz generalny PiS o relacjach z UE: Będziemy stosowali taktykę "ząb za ząb"

Hartman spiera się z Terlikowskim. Twierdzi, że nie wierzy, że ktoś może wierzyć w Boga

Amnesty International ubolewa z powodu oburzenia na temat jej raportu o Ukrainie


Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka