Morawiecki w niemieckiej prasie. Krytykuje Unię Europejską za tłamszenie mniejszych państw

Morawiecki oskarżył Unię Europejską o tłamszenie mniejszych państw członkowskich. Źródło: commons.wikimedia.org
Morawiecki oskarżył Unię Europejską o tłamszenie mniejszych państw członkowskich. Źródło: commons.wikimedia.org
W artykule opublikowanym na niemieckim portalu "Die Welt", premier Mateusz Morawiecki oskarżył Unię Europejską o tłamszenie mniejszych państw członkowskich. "Polityczna praktyka pokazała, że stanowisko Niemiec i Francji liczy się bardziej niż innych" – napisał.

Przy okazji na łamach portalu "Die Welt" wezwał Niemcy i Francję do zmiany podejścia na bardziej porozumiewawcze. 

"Formalnie mamy do czynienia z demokracją a de facto z oligarchią, w której najsilniejsi mają władzę" - podkreślił Morawiecki. 

"Imperializm unijny trzeba zwalczać tak samo ja ten rosyjski"

Zdaniem Morawieckiego, imperializm unijny trzeba tak samo zwalczyć jak imperializm rosyjski. "Europa musi umieścić imperialistyczną Rosję na jej miejscu. Ale potem dominacja silniejszych musi zostać zepchnięta także w Unii Europejskiej" – napisał premier. 

Polityk kontynuuje, iż "wojna na Ukrainie pokazała prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli uznać, że państwo Putina ma imperialistyczne ciągoty, muszą teraz mierzyć się z demonami z XIX i XX wieku, które odżyły w Rosji: nacjonalizmem, kolonializmem i totalitaryzmem".

"Ale wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Mamy do czynienia z formalną demokracją i de facto oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi. Ponadto silni popełniają błędy i nie są w stanie przyjąć krytyki z zewnątrz" – podsumował Morawiecki. 

MP

Czytaj dalej: 
Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka