Firma Maga Foods była na skraju upadłości przez listę sankcyjną. Jest decyzja MSWiA

MSWiA usunęło firmę Maga Foods z listy sankcyjnej. (fot. Google Maps)
MSWiA usunęło firmę Maga Foods z listy sankcyjnej. (fot. Google Maps)
MSWiA poinformowało w komunikacie o wykreśleniu z listy sankcyjnej spółki Maga Foods. Powodem jest wykupienie jej od Rosjan przez pracowników. — Nowym i jedynym wspólnikiem MAGA FOODS stała się spółka pracownicza BRANDEZ, w odniesieniu do której nie występują okoliczności wskazujące na utrzymywanie relacji z podmiotami rosyjskimi lub białoruskimi lub z przedsiębiorcami powiązanymi z dotychczasowym właścicielem spółki — przekazał resort.

Maga Foods na liście sankcyjnej

W reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę, 26 kwietnia MSWiA ogłosiło listę 35 podmiotów zarządzanych przez Rosjan oraz 15 obywateli Rosji, których działalność w Polsce została zamrożona. Po ponad trzech miesiącach decyzję tę uchylono wobec firmy Maga Foods. Spółka zatrudniająca 200 osób apelowała o to wcześniej do ministra Mariusza Kamińskiego, ponieważ trafiła na listę sankcyjną, choć wcześniej sprzedała akcje kapitału rosyjskiego. 

Jak relacjonuje "Rzeczpospolita", prezes Maga Foods, Piotr Pawiński, skierował do resortu wniosek o wykreślenie spółki z listy sankcyjnej, jednak miesiąc temu MSWiA odmówiło, ponieważ bazuje na wiedzy CBA, które badało, czy transakcja nie była fikcyjna.

Zobacz rozmowę z prezesem zarządu firmy Maga Foods Piotrem Pawińskim, który był gościem programu "Jastrzębowski wyciska":

Uchylona decyzja MSWiA

W czasie trwania postępowania firma nie mogła funkcjonować, a właściciele zdecydowali o jej likwidacji. Prezes spółki poinformował również, że planuje dokonać wykupu menadżerskiego. Po tym, jak spółka pracownicza BRANDEZ stała się jedynym wspólnikiem Maga Foods MSWiA zdecydowało o wykreśleniu firmy z listy sankcyjnej.


— 10 sierpnia 2022 r., minister spraw wewnętrznych i administracji wydał decyzję o wykreśleniu spółki MAGA FOODS z krajowej listy sankcyjnej. Istotne zmiany struktury właścicielskiej oraz organizacyjnej spółki, które nastąpiły w ostatnim czasie, już po wcześniej wydanych decyzjach względem MAGA FOODS, usunęły jej dotychczasowe powiązania z kapitałem rosyjskim. Nowym i jedynym wspólnikiem MAGA FOODS stała się spółka pracownicza BRANDEZ, w odniesieniu do której nie występują okoliczności wskazujące na utrzymywanie relacji z podmiotami rosyjskimi lub białoruskimi lub z przedsiębiorcami powiązanymi z dotychczasowym właścicielem spółki — podano w komunikacie resortu.

Sankcje objęły m. in. zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych spółki. W efekcie firma nie była w stanie opłacić biur, pracowników i towaru.


RB

Czytaj: 

Popularna platforma streamingowa w tarapatach. Skargi do UOKiK za awarie w transmisjach

Nieoficjalnie: wybuchy na Białorusi. Wybrano dogodny cel

Skażona Odra. Mnóstwo śniętych ryb również po niemieckiej stronie granicy

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka