PiS chce przeniesienia wyborów samorządowych. "Nie ma co dłużej czekać"

PiS złoży projekt ustawy, dotyczący przeniesienia wyborów samorządowych. (fot. PAP)
PiS złoży projekt ustawy, dotyczący przeniesienia wyborów samorządowych. (fot. PAP)
RMF FM nieoficjalnie dowiedziało się o nowym projekcie ustawy, który trafi do Sejmu po wakacjach. Dotyczy on przesunięcia wyborów samorządowych.

PiS chce przenieść wybory samorządowe

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Prawo i Sprawiedliwość złoży propozycję przeniesienia wyboru lokalnych władz z jesieni 2023 na wiosnę 2024. Ugrupowanie chce, by wybory nie odbywały się w tym samym czasie, co wybory do Sejmu i Senatu.

— Decyzja już ostatecznie zapadła — usłyszał nieoficjalnie od osób związanych z rządem jeden z dziennikarzy RMF FM.

Nadal trwają uzgodnienia szczegółów tej ustawy. Projekt trafić ma do Sejmu na początku września. 

— Nie ma co dłużej czekać — mówią ministrowie. Miesiąc temu Kancelaria Prezydenta sygnalizowała, że nowelizacje prawa wyborczego spotkać się mogą z wetem. Politycy partii rządzącej przyznawali również, że środowisko Andrzeja Dudy zostało pominięte w dyskusjach o pomyśle.

Wydłużona kadencja samorządów

W ustawie znaleźć się mają jedynie zapisy na temat wydłużenia kadencji samorządów, najpewniej o pół roku. Nie będzie żadnych zmian w systemie wyborczym oraz zasadach głosowania.

Pomysłowi sprzeciwiają się opozycyjni samorządowcy oraz niektórzy konstytucjonaliści. Uważają oni, że wybory można przenieść terminowo jedynie w wyjątkowych sytuacjach.  

Na Nowogrodzkiej przygotowywana jest też zmiana, dotycząca wyborów parlamentarnych. Generalnie, ma chodzić o zwiększenie liczby okręgów wyborczych, co - jak wynika z analiz wewnątrz PiS - dawałoby większe szanse na zdecydowaną wygraną partii rządzącej. Zamiast dotychczasowych 41, utworzonoby ich 100. 


RB

Zobacz:

Terlikowski: Kościół czeka bolesny upadek jak alkoholika. Czeka go długa odbudowa

Najnowsze zdjęcia satelitarne z Krymu. Widać na nich efekty eksplozji


Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka