Putin skomentował wizytę Pelosi na Tajwanie. Chiny natychmiast zareagowały

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin chwali Władimira Putina.
Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin chwali Władimira Putina.
Chiny wysoko oceniają oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina, że podróż marszałka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwan była z góry zaplanowaną prowokacją, powiedział w środę na briefingu prasowym rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

Chiny skomentowały oświadczenie Putina

- Od czasu wizyty Pelosi na Tajwanie ponad 170 krajów potwierdziło swoje przywiązanie do zasady jednych Chin i wyraziło poparcie dla Chin w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej - podkreślił, cytowany przez agencję TASS.

- Oświadczenie prezydenta Putina odzwierciedla strategiczną współpracę wysokiego szczebla między Chinami i Rosją. Również jest przejawem konsekwentnego i stanowczego wzajemnego wsparcia obu krajów w kwestiach, które dotyczą kluczowych interesów drugiej strony - kontynuował Wang.

Zaznaczył, że Chiny są gotowe do dalszej współpracy ze społecznością międzynarodową, do wspólnej obrony głównych celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz do wspólnego utrzymania pokoju i stabilności w regionie i na świecie.

Zobacz: "PiS ma w Sejmie bombę przygotowaną przez opozycję, której może użyć w każdej chwili"

Chińsko-rosyjskie manewry wojskowe

"Chińscy żołnierze pojadą wkrótce do Rosji, by wziąć udział we wspólnych manewrach z wojskami tego kraju, a także innych państw, w tym Indii, Białorusi, Mongolii i Tadżykistanu" - ogłosiło ministerstwo obrony w Pekinie.

"Zgodnie z programem chińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej na bieżący rok chińscy żołnierze udadzą się "w niedalekiej przyszłości" do Rosji i wezmą tam udział w manewrach Wschód 2022" – poinformował chiński resort.

Celem jest "pogłębienie praktycznej i przyjaznej współpracy między armiami uczestniczących państw", "podniesienie strategicznej koordynacji" i "zwiększenie zdolności do radzenia sobie z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa", ale "nie ma to związku z obecną sytuacją na świecie i w regionach" – twierdzi ministerstwo.

Putin komentuje podróż Nancy Pelosi

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu do uczestników i gości X Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego powiedział, że podróż Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwan była zaplanowaną wcześniej prowokacją. Powiedział też, że "za pomocą takich działań zachodnie elity globalistyczne, między innymi, próbują odwrócić uwagę własnych narodów od ostrych problemów społeczno-gospodarczych - spadku poziomu życia, bezrobocia, ubóstwa i deindustrializacji - i przerzucić własne niepowodzenia na inne kraje, w tym Rosję i Chiny, które bronią swojego punktu widzenia i budują suwerenną politykę rozwoju oraz odmawiają poddania się dyktatowi ponadnarodowych elit."

Napięcie w rejonie Cieśniny Tajwańskiej gwałtownie wzrosło po podróży Pelosi w dniach 2-3 sierpnia do Tajpej. Chińskie siły zbrojne odpowiedziały przeprowadzeniem zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń wojskowych, w tym startów rakietowych w sześciu obszarach wokół wyspy.

ja

Czytaj także:

Ziobro o działaniach prokuratury w sprawie zanieczyszczenia Odry

Panika na Krymie. Rosjanie uciekają w popłochu. Zakorkowali most

Toksyczne algi odpowiedzialne za masowy pomór ryb w Odrze? Niemieccy naukowcy wyjaśniają

GUS podał nowe dane o PKB Polski. Nie jest dobrze. To może się odbić na kredytach

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka