W Polsce rusza sezon na grzyby. CC0
W Polsce rusza sezon na grzyby. CC0

Mandat na grzybobraniu może wynieść 500 zł. O wpadkę bardzo łatwo

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
W Polsce rusza sezon na grzyby. Mimo, że samo zbieranie ich nie jest zabronione i można zebrać tyle ile się chce, to jednak mandat można otrzymać w pewnych okolicznościach. Sprawdziliśmy jak ustrzec się przed zapłatą kary.

W Polsce aktualnie jest mało opadów, powoduje to, że grzybów w lesie nie jest tyle, co w latach ubiegłych. Jednak fani grzybobrania już wyruszyli na łowy. Sytuacja może się zmienić lada dzień, wystarczy, że spadnie deszcz, a grzyby na pewno się pojawią. 

Z pojawieniem się dużej ilości grzybiarzy rodzi się inny problem. Mianowicie, jak zachowywać się w lesie, aby ustrzec się przed mandatem. Co roku wielu Polaków płaci kary za "złe zachowanie" podczas grzybobrania. Przygotowaliśmy wykaz tego, czego nie robić w lesie, aby nie otrzymać mandatu. 

Nie wchodź do lasu jeżeli jest zakaz

Zgodnie z ustawą o lasach, Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich, ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których nadleśniczy będzie musiał wprowadzić okresowy zakaz wstępu. Jeżeli taki zakaz widnieje, sugerujemy, aby się do niego dostosować. Za nieprzestrzeganie grozi mandat 500 zł.

Nadleśniczy może wprowadzić zakaz w kilku przypadkach: występuje duże zagrożenie pożarowe, drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone lub też wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna. 

Nie zbieraj w tych miejscach

Mimo, że tak jak pisaliśmy Lasy Państwowe są dla wszystkich, to są też miejsca, gdzie nie można wchodzić. Są to miejsca, w których wprowadzono stały zakaz wstępu. 

Takie miejsca to: 

  • uprawy do 4m wysokości, 
  • ostoje zwierzyny,
  • drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne, 
  • obszary chronione w rezerwatach i parkach narodowych 
  • leśne tereny wojskowe. 

Patrz gdzie zostawiasz samochód

Warto przypomnieć, że Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, mają prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych.

Takie grzywny nakładane są za wykroczenia, które określone zostały w Kodeksie wykroczeń. Pierwszym podstawowym mandatem, jaki najczęściej łapią grzybiarze, jest wjazd oraz parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym np. na drodze pożarowej. 

W Kodeksie wkroczeń znajdują się również takie wykroczenia jak: płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie grzybów i grzybni, niszczenie lęgów ptasich mrowisk, wypalanie roślinności oraz uszkadzanie drzew i krzewów. 

Dodajmy, że w Polsce można zabrać tyle grzybów z lasu, ile da się radę unieść. Nie jest tak jednak we wszystkich krajach, przykładowo w Niemczech z lasu można zabrać 2 kg grzybów na osobę, a nie przestrzeganie tego przepisu grozi karą grzywny nawet kilka tysięcy euro. 

MP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości