Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot bojowy Su-30M. Źródło: Twitter/Viktor Kowalenko
Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot bojowy Su-30M. Źródło: Twitter/Viktor Kowalenko

Najdroższy samolot bojowy Rosji rozpadł się na kawałki. Ukraińcy się nie mylą

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
W mediach pojawiły zdjęcia zestrzelonego samolotu bojowego Su-30M. Co ciekawe ta maszyna jest najdroższym samolotem, jaki funkcjonuje w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Na opublikowanych zdjęciach widać otwarty spadochron a to oznacza, że pilot ewakuował się po zestrzeleniu.

Rosja straciła najdroższy samolot 

Do zestrzelenia maszyny doszło w obwodzie charkowskim. Su-30M jest najdroższym samolotem, jaki funkcjonuje w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Koszt produkcji szacuje się na 50 mln dolarów. 

Zdjęcie zestrzelonego samolotu Su-30M opublikował ukraiński dziennikarz Viktor Kowalenko, który napisał, że maszyna została wyprodukowana w 2018 roku. Dodał również, że pilot prawdopodobnie skutecznie się ewakuował i uciekł. Otwarty spadochron możemy zauważyć na czwartym zdjęciu. 

Według stanu na dzień 18 sierpnia Federacja Rosyjska od początku inwazji na Ukrainę straciła 234 samoloty i 197 helikopterów.

Nie pierwsze Su-30M zniszczone przez Ukraińców 

Jak podaje ukraińskie wydanie "Forbesa", samoloty bojowe Su-30M zostały również zniszczone we wtorkowym ataku na bazę lotniczą w Nowofedoriwce na anektowanym Krymie. 

Ze zdjęć satelitarnych amerykańskiej firmy Planet Labs wynika, że na lotnisku Saki kilka godzin przez atakiem znajdowało się ponad 20 samolotów. Były to przeważnie myśliwce Su-30SM i samoloty zwiadowcze Su-24MR, a także jeden ciężki samolot transportowy Ił-76 i kilka śmigłowców – mówił wówczas rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Ukraińskie wydanie "Forbesa" szacuje, że w tym ataku sprzęt znajdujący się na krymskim lotnisku był wart 650-850 mln dolarów. 

MP

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka