Tyle osób umrze w Polsce jesienią na COVID-19. Są dane ekspertów

Przed nami jesienna fala zachorowań na COVID-19.
Przed nami jesienna fala zachorowań na COVID-19.
Od 6 do 10 tys. Polaków umrze z powodu pandemii koronawirusa - zakładają matematycy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W szpitalach powinno być przygotowane od 12-15 tys. wolnych łózek dla pacjentów.

Zespół ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dra Franciszka Rakowskiego z Zespołu Modelu Epidemiologicznego pracuje nad analizami, dotyczącymi prognoz, jak będzie rozwijać się pandemia koronawirusa. 

Zobacz:

Ideolog Putina stracił córkę w zamachu. Wybuch samochodu pod Moskwą

Niemcy drżą o rzeki. Ekspert: „Prawdopodobnie wody pitnej nie zabraknie”

Minister klimatu alarmuje. „Kolejny fake news rozpowszechniany w Niemczech”

Kilka tysięcy zgonów w czarnym scenariuszu

- Szacujemy, że w najczarniejszych scenariuszach potrzebnych będzie na jesieni tego roku każdego dnia 12-15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 - oszacowali matematycy, o czym mówi dr Franciszek Rakowski.

Naukowiec zaznaczył iż trudno powiedzieć, czy obecnie przechodzimy jeden ze szczytów fal pandemii, bo testowanie zostało bardzo ograniczone. Wiele osób wykonuje testy "na własną rękę", a tylko niewielka wykonuje je na zlecenie lekarzy. Wielu zakażonych choruje w domu albo bezobjawowo. Szczyt kolejnej fali nastąpi dopiero we wrześniu wraz z otwarciem szkół - prognozuje Rakowski. 

Mniej testów na COVID-19

- Straciliśmy narzędzie, które umożliwia sprawdzenie, jaka jest obecnie rzeczywista liczba zakażeń - powiedział. Zdaniem eksperta, potwierdzona liczba zakażeń w ostatnich miesiącach nie oddaje stanu rzeczywistego. - Z naszych szacunków wynika, że zakażeń może być od 20 do 50 razy więcej w stosunków do oficjalnych ministerialnych danych - stwierdził Rakowski. 

Średnia liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem, podawana przez Ministerstwo Zdrowia, w ostatnim tygodniu to ok. 5 tys. przypadków. Oznacza to, że zakażeń dziennie może być obecnie 100-250 tys. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu rząd zrezygnował z podawania dziennej liczby przypadków, zastępując te dane tygodniowymi danymi. 

- Zeszłej jesieni wariant delta przyczynił się do śmierci ok. 40-45 tys. osób. W tej chwili szacujemy, że będzie to 6-10 tys. w trakcie całej jesieni - porównuje Rakowski. 

W modelu ICM brane jest pod uwagę m.in. tempo zanikami odporności na infekcje. - To tempo jest bardzo szybkie. Jednak osoby zaszczepione przejdą chorobę lżej i unikną hospitalizacji - ocenił. Z szacunków matematyków Uniwersytetu Warszawskiego wynika też, że ok. 50 proc. osób narażonych na infekcję nie zachoruje. 

GW

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości