Spiesz się z wnioskiem. Miliony Polaków skorzystają z programu "Dobry start"

Rodzice, którzy złożą wniosek o świadczenie w ramach programu "Dobry start" do końca sierpnia otrzymają pieniądze jeszcze we wrześniu. (fot. gov.pl)
Rodzice, którzy złożą wniosek o świadczenie w ramach programu "Dobry start" do końca sierpnia otrzymają pieniądze jeszcze we wrześniu. (fot. gov.pl)
Rodzice, którzy złożą wniosek o świadczenie z programu "Dobry start" do końca sierpnia, otrzymają to wsparcie jeszcze we wrześniu. W przypadku złożenia wniosku później – będzie trzeba poczekać dłużej. Wówczas środki trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy.

Prawie 3 miliony wniosków o "Dobry start"

Według ostatnich danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rodzice złożyli ponad 2,6 mln wniosków o "Dobry start" obejmujących prawie 3,8 mln dzieci. Uprawnionych do tego świadczenia jest około 4,4 mln dzieci.

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada, jednak złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. lat.

Co trzeba zrobić, by otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS.

Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

Według danych MRiPS każdego roku z "Dobrego startu" korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.


RB

Czytaj: 

Ideolog Putina stracił córkę w zamachu. Wybuch samochodu pod Moskwą

„Wojna ludziom obojętnieje, mija już pół roku. Ale musimy pamiętać, że to nasza wojna”

Usyk znowu pokonał Joshuę. Wielki sukces ukraińskiego boksera

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo