Tusk o wizach dla Rosjan. „Tam też są ludzie, którzy z Putinem walczą”

Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański
Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański
Lider Platformy Obywatelskiej w trakcie niedzielnej konferencji prasowej był pytany o stanowisko swojej partii w sprawie wydawania wiz obywatelom Rosji.

Radek Sikorski o wizach dla Rosjan 

Punktem wyjścia dla pytania była seria twittów europosła PO Radosława Sikorskiego w tej sprawie, który napisał w sobotę, że jest „przeciwko totalnemu zakazowi wydawania wiz Rosjanom ponieważ: odpowiedzialność zbiorowa jest nieetyczna i kontrproduktywna; antyputinowscy Rosjanie usłyszą, że mamy ich w nosie; Putin dostanie argument, że to rusofobia”.

Polecamy:

Policjanci z Donbasu ewakuują mieszkańców podczas ostrzału. Piorunujące nagranie

Najnowszy sondaż w Niemczech. Obywatele niezadowoleni z Scholza i jego rządu

Jego zdaniem, „formularze wizowe powinny być rozszerzone o historię zatrudnienia oraz o deklaracje nie odnoszenia korzyści z autorytarnego reżimu oraz agresji na Ukrainę”. Sikorski zaproponował też, „w przypadku kłamstwa, wykluczenie ze strefy Schengen na 10 lat”. Według niego „urzędnicy konsularni mogliby sprawdzać aktywność kandydatów do wjazdu w mediach społecznościowych”.

Tusk o wizach dla Rosjan

Tusk zauważył, że chociaż decyzja w tej sprawie należy do rządu, a Sikorski nie podejmuje decyzji wizowych, to rozumie jego troskę.


Sikorski angażuje się od wielu lat, z moim udziałem, we współpracę z opozycją rosyjską - słabiutką - ale tam są ludzie, którzy z reżimem Putina walczą


– tłumaczył. Jego zdaniem, ten sam problem w dużo większej skali mamy z Białorusią.


Rozumiem troskę tych, którzy mówią: zakazanie wszystkim Rosjanom wyjazdu do naszych krajów europejskich byłoby jakąś formą odpowiedzialności zbiorowej, która mogłaby dotknąć też tych nielicznych, którzy, jak powiedział Sikorski, „muszą szybko opuścić Rosję, żeby uciec przed represjami”


– powiedział Tusk.

Wskazał, że „dobrze byłoby, żeby na poziomie UE, to jest też apel do polskiego rządu, żeby zacząć prowadzić bardzo precyzyjną akcję wizową”. Jak wyjaśnił, chodzi o to, „żeby nie skrzywdzić kogoś, dla kogo taka wiza może być ratunkiem, ale rzeczywiście wprowadzić ograniczenie”. – Wiemy, że większość Rosjan, co jest upiorne, popiera tę wojnę i Putina – mówił i dodał, że „powinni oni odczuć, że to nie jest bez kosztów”.

– Proponowałbym intensywną pracę MSZ, żeby precyzyjnie, punktowo, udzielać wiz, a nie masowo. Myślę, że tu znajdziemy konsensus, tu nie ma co szukać konfliktu, bo akurat jeśli chodzi o ocenę działalności Putina, Rosji w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej Polacy są wyjątkowo zgodni – powiedział.

KW

Czytaj dalej:

Dziennikarka TVN24 broni Tuska po wpadce. "Kontekst ma znaczenie"

Spiesz się z wnioskiem. Miliony Polaków skorzystają z programu "Dobry start"

Tak bawi się żona rzecznika Kremla. Balanga w Grecji

Śmierć córki ideologa Putina. Pierwsza reakcja Ukrainy na sensacyjną eksplozję w Rosji

Zginęła w szokującym zamachu. Kim była córka Dugina?

Lubię to! Skomentuj144 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka