W uroczystościach 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbywają się w Gdańsku, zabraknie Lecha Wałęsy. Źródło: PAP/Adam Warżawa, commons.wikimedia.org
W uroczystościach 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbywają się w Gdańsku, zabraknie Lecha Wałęsy. Źródło: PAP/Adam Warżawa, commons.wikimedia.org

Rocznica Porozumień Sierpniowych. Wałęsa tłumaczy, czemu zostaje w domu

Redakcja Redakcja Lech Wałęsa Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W uroczystościach 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbywają się w Gdańsku, zabraknie Lecha Wałęsy. Jak tłumaczy były prezydent, nie bierze on udziału, ponieważ jest już zmęczony i schorowany.

W środę w Gdańsku obywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Po godz. 9. delegacja parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej i przedstawicieli KO w radzie miasta Gdańska złożyła kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności.

Obchody bez Lecha Wałęsy 

Na obchodach z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zabraknie Lecha Wałęsy. Jak tłumaczył w rozmowie z TVN24, teraz jest już zmęczony i schorowany. 

– Postanowiłem nie brać już więcej udziału w rocznicowych obchodach – powiedział w TVN24.


Zrobiłem wszystko, na ile miałem sił i mądrości, dla Polski. A teraz zmęczony, schorowany, postanowiłem zająć się tylko sobą. Dziś są nowe wyzwania, nowe potrzeby, a ja jestem człowiekiem, który żyje dziś i jutro, a wczoraj mnie mało interesuje


– dodał. 

"Uroczystości bez Wałęsy nie będą takie same" 

Rozczarowania nieobecnością byłego prezydenta nie kryją inni uczestnicy obchodów. "Trudno, tak Lechu zdecydował i nie mamy innego wyjścia" – stwierdziła posłanka Krzywonos-Strycharska. Jak zaznaczyła Henryka Krzywonos-Strycharska - zabraknie go również podczas uroczystego symbolicznego otwarcia bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej o godz. 11, które były prezydent "otwierał" od lat. 

"Szkoda, że Wałęsy nie ma. Obiecał nam, że zawsze będziemy razem. My się nie kłócimy nawet jak nie mamy własnego zdania. My jesteśmy jak dobra rodzina. Jak potrzebna jest pomoc to stajemy obok siebie i tak powinno być" - dodała Krzywonos-Strychalska.

Jerzy Borowczak, b. opozycjonista, obecnie poseł KO, przekazał że prezydent Wałęsa przechodzi w szpitalu badania. "Mi go tak bardzo nie brakuje, bo wiem jak myśli i jak czuje" - zaznaczył .

Krzywonos-Strycharska dodała, że w czasie uroczystości "będą osamotnieni". Lecha Wałęsę, ma podczas uroczystego symbolicznego otwarcia bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej zastąpić żona. "Przyjdzie Wałęsa, Danka Wałęsa. Być może jest to symbol, który pokaże, że kobiety też są silne i że ona miała w tym czasie swoją role siedząc w domu wychowując w tym czasie dzieci" - stwierdziła była opozycjonistka.

Według Kidawy-Błońskiej, uroczystości bez Lecha Wałęsy nie będę takie same, jak w poprzednich latach. "Lech Wałęsa był zawsze. Jest największym symbolem tych uroczystości. On zbierał tutaj ludzi" - zauważyła. "Bardzo żałuję, że go nie ma. To jest symboliczny czas" - dodała wicemarszałek.

Obchody z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych 

W Gdańsku w środę, zaplanowano szereg uroczystości związanych z upamiętnieniem 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Osobne uroczystości organizuje miasto Gdańsk i NSZZ "Solidarność".

Władze Gdańska organizują wydarzenie zatytułowane: Obrady Okrągłego Stołu Samorządowego "Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne". W Europejskim Centrum Solidarności obędą się debaty samorządowców, związków zawodowych i pracowników zakładów komunalnych.

Po debacie ok. godz. 11 nastąpi symboliczne otwarcie bramy nr Stoczni Gdańskiej oraz złożenie wieńców przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

Natomiast NSZZ "Solidarność" tego dnia organizuje m.in. uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności za zasługi za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. W ramach obchodów odbędzie się również spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Po spotkaniu zarządu NSZZ"S", jego przedstawiciele złożą kwiaty koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Później odbędzie się uroczysta msza św. w bazylice pw. św. Brygidy

MP

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka