Lech Wałęsa. Fot. Facebook/Lech Wałęsa
Lech Wałęsa. Fot. Facebook/Lech Wałęsa

Rocznica Porozumień Sierpniowych bez Lecha Wałęsy. „Mąż czuje się rozgoryczony”

Redakcja Redakcja Lech Wałęsa Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
Porozumienia Sierpniowe, które 31 sierpnia 1980 roku podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, doprowadziło do powstania NSZZ Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Rocznica bez Lecha Wałęsy

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych po raz pierwszy odbędzie się bez Lecha Wałęsy – informuje TVN24. „Mąż czuje się rozgoryczony poniżaniem przez obecny rząd” - wyjaśnia Danuta Wałęsa.

Polecamy:

Zachód go wychwalał, Rosjanie znienawidzili. Ostatni przywódca Sowietów

Woś: Zielone samookaleczenie Europy

Informacja na ten temat rozogniła internautów. 

"Przebierańcy, fałszerze, złodzieje ludzkich umysłów trafią na śmietnik historii. Wałęsa natomiast był, jest i pozostanie zapisany złotymi zgłoskami na jej kartach. Dziękujemy za Sierpiń’80, Panie Przewodniczący, dziękujemy za Solidarność, Panie Prezydencie!" - napisał na Twitterze Adam Szejnfeld, polityk Platformy Obywatelskiej.

"'Portret nieznanego mężczyzny z wąsem. (II poł. XX wieku). Słynny rysunek Jacka Fedorowicza powstał na początku lat 80. To kpina z władzy PRL, która chciała przekonać społeczeństwo, że Lech Wałęsa to "osoba prywatna, taki nikt." Od 7 lat to samo robi władza PiS" - czytamy w innym komentarzu.

  

Porozumienia Sierpniowe

31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali porozumienie między strajkującymi robotnikami a stroną rządową. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia ’70, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Przyjęto też zapis, że nowe związki uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie i „zasady ustroju społecznego i politycznego PRL”. Wydarzenie transmitowała telewizja. Strajkujące w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zakłady podjęły 1 września pracę.

KW

Czytaj dalej:

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Zmarł w wieku 91 lat

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Wiceminister Osuch wydał oświadczenie. Spełniły się przypuszczenia

Porozumienia Sierpniowe. Wiadomości TVP przedstawiły nową wersję historii

Premier: musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka