Rocznica Porozumień Sierpniowych bez Lecha Wałęsy. „Mąż czuje się rozgoryczony”

Lech Wałęsa. Fot. Facebook/Lech Wałęsa
Lech Wałęsa. Fot. Facebook/Lech Wałęsa
Porozumienia Sierpniowe, które 31 sierpnia 1980 roku podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, doprowadziło do powstania NSZZ Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Rocznica bez Lecha Wałęsy

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych po raz pierwszy odbędzie się bez Lecha Wałęsy – informuje TVN24. „Mąż czuje się rozgoryczony poniżaniem przez obecny rząd” - wyjaśnia Danuta Wałęsa.

Polecamy:

Zachód go wychwalał, Rosjanie znienawidzili. Ostatni przywódca Sowietów

Woś: Zielone samookaleczenie Europy

Informacja na ten temat rozogniła internautów. 

"Przebierańcy, fałszerze, złodzieje ludzkich umysłów trafią na śmietnik historii. Wałęsa natomiast był, jest i pozostanie zapisany złotymi zgłoskami na jej kartach. Dziękujemy za Sierpiń’80, Panie Przewodniczący, dziękujemy za Solidarność, Panie Prezydencie!" - napisał na Twitterze Adam Szejnfeld, polityk Platformy Obywatelskiej.

"'Portret nieznanego mężczyzny z wąsem. (II poł. XX wieku). Słynny rysunek Jacka Fedorowicza powstał na początku lat 80. To kpina z władzy PRL, która chciała przekonać społeczeństwo, że Lech Wałęsa to "osoba prywatna, taki nikt." Od 7 lat to samo robi władza PiS" - czytamy w innym komentarzu.

  

Porozumienia Sierpniowe

31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali porozumienie między strajkującymi robotnikami a stroną rządową. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia ’70, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Przyjęto też zapis, że nowe związki uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie i „zasady ustroju społecznego i politycznego PRL”. Wydarzenie transmitowała telewizja. Strajkujące w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zakłady podjęły 1 września pracę.

KW

Czytaj dalej:

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Zmarł w wieku 91 lat

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Wiceminister Osuch wydał oświadczenie. Spełniły się przypuszczenia

Porozumienia Sierpniowe. Wiadomości TVP przedstawiły nową wersję historii

Premier: musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie

Lubię to! Skomentuj111 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka