Rząd przedłuża obostrzenia do 30 września. fot. https://www.vperemen.com, CC BY-SA 4.0
Rząd przedłuża obostrzenia do 30 września. fot. https://www.vperemen.com, CC BY-SA 4.0

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Do 30 września rząd przedłużył aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.

Maseczki w szpitalach i aptekach 

Oznacza to, że nadal konieczne będzie zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekach.

Zmienione rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje ponadto m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących, jak również wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 31 sierpnia.

Niemcy również bronią się przed COVID-19 

Jak podaje "Der Spiegel", dotarł on do projektu zmian w przepisach dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Wynika z niego, że maseczki w Niemczech mają być ponownie noszone w publicznie dostępnych miejscach. Z tej zasady zwolnione mają być dzieci poniżej 6. roku życia, podobnie jak osoby, które nie mogą nosić maski ze względów zdrowotnych. Regulacje te mają obowiązywać od 1 października 2022 r. do 7 kwietnia przyszłego roku.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości