Olsztyn, 31.08.2022. Przewodniczący PO Donald Tusk (L) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (P) podczas debaty w ramach Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie, 31 bm. PAP/Tomasz Waszczuk
Olsztyn, 31.08.2022. Przewodniczący PO Donald Tusk (L) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (P) podczas debaty w ramach Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie, 31 bm. PAP/Tomasz Waszczuk

Donald Tusk zapowiada prawo do aborcji, ale to nie wszystko. W PO może dojść do czystki

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 204
Donald Tusk zadeklarował w trakcie spotkania na Campusie Polska Przyszłości, że jedną z pierwszych decyzji Platformy Obywatelskiej po wyborach będzie złożenie projektu dotyczącego prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży. Jednocześnie lider PO zapowiedział, że na listach wyborczych nie znajdzie się miejsce dla posłów, którzy nie popierają w pełni tego projektu.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jest jednym z gości Campusu Polska Przyszłości - platformy dyskusyjnej organizowanej już drugi rok z rzędu przez prezydenta Warszawy i wiceprzewodniczącego partii Rafała Trzaskowskiego.

Donald Tusk: Po wyborach projekt dot. aborcji na żądanie

W środę odbywała się kolejna debata z udziałem Tuska oraz Trzaskowskiego. Jednym z tematów poruszonych w trakcie panelu było prawo do aborcji - temat, który dzieli nie tylko polskie społeczeństwo, ale także polityków.

Choć stosunek PO jest mieszany do tego tematu, to okazuje się, że Donald Tusk ma jasne stanowisko na temat prawa aborcyjnego.

- Aborcja jest decyzją kobiety, a nie księdza, prokuratora czy działacza partyjnego. Mamy już projekt ustawy, składamy go pierwszego dnia po najbliższych wyborach - Aborcja do 12. tygodnia ciąży, decyzja będzie należeć wyłącznie do kobiety. Ktoś może wspomnieć, że Platforma Obywatelska nie była w tym konsekwentna przez tyle lat. Ale ja będę to egzekwował, by prawo to przeszło - powiedział Donald Tusk w trakcie debaty.

Donald Tusk: ludzie niepewni aborcji nie znajdą się na listach PO

Co więcej, lider PO zapowiedział, że na listach KO/PO nie znajdą się ludzie niepewni ws. aborcji na życzenie do 12. tygodnia, a nawet referendum w tej sprawie mogłoby być według Tuska groźnym eksperymentem.

Tym samym z PO mogłoby odejść jej kilku członków i to z rozpoznawalnymi nazwiskami. Nie jest bowiem tajemnicą, że wśród posłów partii jest kilku przeciwników aborcji. Należą do nich Paweł Kowal, Paweł Poncyljusz, Kazimierz Plocke czy posłanka Joanna Fabisiak.

Środowa debata z Donaldem Tuskiem była ostatnim spotkaniem, na którym uczestnicy Campusu Polska Przyszłości mogli zadawać pytania szefom partii politycznych. Wcześniej gośćmi wydarzenia byli lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka