Zapadła decyzja ws. wiz dla Rosjan. Nie wszyscy będą zadowoleni

Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrel poinformował, że Unia Europejska zawiesi umowę o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji.

Koniec z ułatwieniami wizowymi dla Rosjan

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w środę po posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Pradze, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych.

- Wizy będzie trudniej dostać, a ich otrzymanie będzie dłużej trwało. Co za tym idzie, liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona - powiedział Borrell na konferencji prasowej.

MSZ Węgier: Nie będzie całkowitego zakazu wiz dla Rosjan

Nie będzie całkowitego zakazu wizowego dla obywateli Rosji; kilka krajów członkowskich, w tym Węgry, opowiedziało się przeciw takiemu rozwiązaniu – poinformował w środę na Facebooku szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto.

O tym, że wizy Rosjanom będzie trudniej dostać mówił właśnie Szijjarto, który zaznaczył, że Unia Europejska zawiesi - przy poparciu kwalifikowanej większości – umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją. Brak jednomyślności nie pozwoli jednak wprowadzić pełnego zakazu wizowego dla Rosjan – dodał.

Całkowitemu zakazowi prócz Węgier sprzeciwiają się m.in. Niemcy i Francja. Również belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib powiedziała w środę, że jej kraj nie chce „całkowitej izolacji Rosjan”.

„Nasza polityka wizowa powinna nadal pozwalać na kontakty międzyludzkie w EU z obywatelami Rosji, którzy nie są związani z rosyjskim rządem” – napisano we francusko-niemieckim dokumencie, cytowanym we wtorek przez agencję Reutera.

Jak podał w środę „Financial Times”, pięć graniczących z Rosją państw Unii Europejskiej - Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia - zagroziło we wspólnym oświadczeniu przyjęciem "środków krajowych" w celu zmniejszenia liczby wjeżdżających Rosjan, jeśli UE nie uzgodni wspólnego podejścia. W piśmie zaznaczono, że zawieszenie umowy z 2007 r. jest "koniecznym pierwszym krokiem", ale nie zniechęci to rządów pięciu państw do szukania bardziej rygorystycznych środków ograniczających liczbę Rosjan wjeżdżających do tych krajów. 

SW

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka