Uderzenie drugiego samolotu w wieże World Trade Center, Nowy Jork, USA. 11 września 2001 roku. Fot. PAP/EPA/CNN
Uderzenie drugiego samolotu w wieże World Trade Center, Nowy Jork, USA. 11 września 2001 roku. Fot. PAP/EPA/CNN

Mija 21 lat od zamachów na World Trade Center. Cały świat wtedy zamarł

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
W niedzielę mija 21. rocznica zamachów dokonanych przez terrorystów z Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych. Zginęło w nich łącznie 2996 osób.

21. rocznica zamachu na WTC

11 września 2001 roku terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty (który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.

Polecamy:

Rosyjski żołnierz chce się poddać. Obawia się o własne... genitalia [NAGRANIE]

Brytyjski dziennik przyznaje rację Morawieckiemu. Też krytykuje Norwegię

W wyniku ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków.


"Głęboki żal i smutek"

„11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutek. Nigdy nie zapomnimy ofiar terroru, który dotknął nasz kraj. Nigdy nie zapomnimy, jak amerykański naród zjednoczył się w chwili próby. Nie zapomnimy też wsparcia, które otrzymywaliśmy ze wszystkich stron świata” - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.


„11 września 2001 r. miał miejsce najkrwawszy akt terroru w USA. Wspominamy i składamy hołd ludziom, którzy stracili życie 11 września 2001 r. i czcimy członków służb, którzy odważnie służyli i pomagali innym 11 września” - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.


„#11września – 21 lat temu w zamachach terrorystycznych na #WTC i #Pentagon zginęło 3 tys. osób, w tym 6 Polaków. #Pamiętamy Pomnik upamiętniający ofiary ataków w Nowym Jorku (2021)” - napisała na Twitterze szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych.


Zamachy z 11 września. Teorie spiskowe i alternatywne

Zamachy z 11 września 2001 w USA wywołały serię teorii spiskowych, którymi karmiła się część amerykańskiej i światowej opinii publicznej.

Część z nich sugeruje, że za zamach na World Trade Center i Pentagon odpowiada bezpośrednio lub pośrednio ówczesny rząd Stanów Zjednoczonych. Prezydentem USA był wówczas George W. Bysh. Zdaniem zwolenników „najtwardszej opcji” zamachy zostały zaplanowane i przeprowadzone przez służby wewnętrzne Stanów Zjednoczonych.

W telefonicznym sondażu przeprowadzonym w tym samym roku przez Zogby International wśród Amerykanów połowa osób odpowiedziała, iż George Bush wykorzystał zamachy z 11 września jako pretekst do wojny z Irakiem.

Blisko dwa tysiące profesjonalnych architektów i inżynierów zrzeszonych w Architects & Engineers for 9/11 Truth (AE911Truth) żąda ponownego, otwartego i niezależnego dochodzenia w sprawie zawalenia się trzech budynków World Trade Center. Przeszło połowa członków NIST (komisji ustalającej przyczyny) wyraziło swoje poważne wątpliwości co do rzetelności i kompletności opracowanego przez nich samych raportu.

Zwolennicy teorii alternatywnych zwracają uwagę na kilka kwestii.

Wątpliwości dotyczące 11 września 2001

Po pierwsze: osoby, które chcą ponownego śledztwa utrzymują, że żadna stalowa konstrukcja jeszcze nigdy nie zawaliła się na skutek pożaru. Twin Towers i sąsiedni WTC7 miały zostać rzekomo zniszczone przy użyciu kontrolowanych detonacji ładunków wybuchowych.

Według kolejnej teorii nie ma przekonujących dowodów na uderzenie w budynek Pentagonu samolotu typu Boeing 757. Obrys zniszczeń ściany Pentagonu nie zgadza się rzekomo w żaden sposób z obrysem i rozmiarami samolotu Boeing 757, który miał w tym miejscu uderzyć w budynek. Według organizacji Pilots for 911 truth na jedną sekundę przed uderzeniem samolot znajdował się powyżej poziomu budynku wnioskując, że albo zapis jest sfałszowany, albo pochodzi z innego samolotu.

Kolejna teoria dotyczy zaawansowanego systememu szybkiego reagowania na wypadek nieautoryzowanego naruszania przestrzeni lotniczej. To North American Aerospace Defense Command (NORAD). Według oficjalnej wersji 11 września system ten zawiódł we wszystkich czterech przypadkach. Analiza związanych z tym przyczyn i okoliczności dostarcza rzekomo argumentów potwierdzających tezę, jakoby nie był to przypadek.

Teorie spiskowe i alternatywne dotyczą też spekulacji na temat rzekomej wcześniejszej wiedzy urzędników rządu USA o planowanych zamachach i ich scenariuszu. Opisuje to głośny film „Fahrenheit 9.11” lewicowego reżysera Michaela Moore'a. Hipotezy zawarte między innymi w jego filmie dotyczą również informacji o operacjach finansowych tuż przed 11 września.

Zwolennicy teorii alternatywnych dotyczących zamachów z 11 września 2001 roku zwracają uwagę, że National Transportation Safety Board (amerykański odpowiednik Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych) nigdy nie przeprowadziła ekspertyzy potwierdzającej, by szczątki któregokolwiek z czterech samolotów biorących udział w zamachach istotnie należały do uprowadzonych samolotów pasażerskich linii lotniczych.

KW

Czytaj dalej:

Niepokojące informacje z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest komunikat

Za niecały tydzień otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Samorządowcy oceniają inwestycję

Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę

Iga Świątek z kolejnym tytułem. Nie dała szans rywalce w US Open

Zełenski już potwierdził. Do Polski trafi gigantyczny transport

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka