Teren budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki. Fot. PAP/Adam Warżawa
Teren budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki. Fot. PAP/Adam Warżawa

Za niecały tydzień otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Samorządowcy oceniają inwestycję

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 127
Samorządowcy z Elbląga oraz Mierzei Wiślanej oceniają, że otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk to szansa na rozwój regionu. Przekop już w trakcie budowy stał się atrakcją dla turystów. Dla żeglarzy kanał to nowy szlak, który pozwoli na wypłynięcie z Zalewu na Zatokę Gdańską.

17 września - oficjalne otwarcie przekopu Mierzei Wiślnej

17 września, w sobotę, nastąpi oficjalne otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. Dzień później, od 18 września, Kanał Żeglugowy będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.

Polecamy:

Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę

Iga Świątek z kolejnym tytułem. Nie dała szans rywalce w US Open

Nowa droga wodna, która powstała dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej skróci drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk. Do tej pory ruch jednostek był uzależniony do strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Według rządu nowa droga zapewni Polsce bezpieczeństwo i suwerenność.

Zodiak II przepłynie pierwszy

Pierwszym statkiem, który przepłynie przez przekop Mierzei Wiślanej, ma być Zodiak II, należący do Urzędu Morskiego w Gdyni - informuje Business Insider.

Zodiak II to specjalistyczny statek wielozadaniowy o długości całkowitej 60,1 m, szerokości 12,8 metra oraz zanurzeniu 3,5 m. Nośność wynosi 350 ton. Statek wyposażony jest w instalacje do usuwania zanieczyszczeń olejowych i do gaszenia pożarów na innych jednostkach. Jednostka dysponuje też łodzią hydrograficzną, sondą oraz pojazdem do prac podwodnych. Załoga to 13 osób. Statek jest w służbie od dwóch lat.

Koncertu nie będzie

Otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej miał towarzyszyć koncert disco polo pod auspicjami TVP. Ale decyzją nowego prezesa Telewizji Polskiej imprezę odwołano

W wydarzeniu mieli uczestniczyć Jan Pietrzak, Ryszard Rynkowski, Ryszard Makowski oraz twórcy disco polo. Najpierw Mateusz Matyszkowicz miał usunąć z imprezy wykonawców disco polo, a potem zdecydował o rezygnacji z całego koncertu. Powodem ma być to, że disco polo nie pasuje do rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę, czyli 17 września. 

"Impuls do rozwoju regionu"

Samorządowcy z Elbląga oraz z Mierzei Wiślanej oceniają, że kanał da impuls do rozwoju regionu.

– Wraz z przekopem Mierzei Wiślanej otwiera się nowa szansa rozwojowa dla Elbląga – uważa prezydent miasta Witold Wróblewski. Na konferencji zorganizowanej na kilka dni przed otwarciem kanału prezydent ocenił, że „będzie to data historyczna, kiedy swobodnie będziemy mogli dopływać do Bałtyku”.

– Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną dla Elbląga jest istotnym przedsięwzięciem – stwierdził. Podkreślił, że po jego otwarciu przestanie mieć znaczenie „kaprys Rosji” co do Cieśniny Piławskiej czy statki z banderą Polską czy unijną wpłyną do Elbląga, czy nie wpłyną.

Dotąd potrzebna była zgoda Rosji

Do tej pory na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską m.in. polskie jednostki musiały każdorazowo uzyskiwać zgodę Rosji. Po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną nie będą musiały tego robić. Dzięki przekopowi skróci się też droga jednostek płynących z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Prezydent Elbląga podkreślił, że od ponad 30 lat miasto dążyło do przekopu przez Mierzeję Wiślaną. – Dziś jesteśmy na ostatniej prostej – dodał. Wskazał również, że byli prezydenci miasta i radni „byli ukierunkowani na to, żeby port w Elblągu się rozwijał”.

Inwestycja przełoży się na zainteresowanie turystów?

Burmistrz Krynicy Morskiej Adam Ostrowski powiedział, że cieszy go to, że inwestycja jest już gotowa i czeka na otwarcie. – Jestem samorządowcem, czekamy aż rząd otworzy przekop. Czekamy także na to jak inwestycja przełoży się na wzrost zainteresowania turystycznego – dodał.

Starosta nowodworski Jacek Gross wskazał, że powiat ma przygotowaną bazę żeglarsko - noclegową oraz agroturystyczną. Jest przekonany, że inwestycja przyczyni się do zwiększenia ruchu. Pytany, czy budowa nowej drogi wodnej wpłynęła na wzrost cen nieruchomości rozmówca odpowiedział, że ceny nieruchomości wzrosły na całym wybrzeżu nie tylko na Mierzei. – Ruch turystyczny w okolicy przekopu jest i będzie na pewno większy, zatem można zakładać, że wpłynie także na wzrost cen nieruchomości – dodał.

Jak zaznaczył, już w trakcie budowy przekop przyciągał turystów. Jadący na wypoczynek do Krynicy Morskiej od Stegny zatrzymują się obok budowy i oglądają inwestycję.

Kanał żeglugowy to także spełnienie marzeń żeglarzy o dostępności i otwarciu drogi z Zalewu na Zatokę Gdańską.

Bogdan Justyński z elbląskiego okręgowego Związku Żeglarskiego powiedział, że przekop Mierzei umożliwi wypływanie z Zalewu ale także Pojezierza Ostródzko-Iławskiego na wody Zatoki Gdańskiej. – Nawet na jeziorach buduje się i czarteruje obecnie łódki nie mniejsze niż 10 metrów. Pozwalają one żeglować po Zalewie i Zatoce Gdańskiej, po morzu w strefie przybrzeżnej. Dlatego otwarcie przekopu spowoduje ruch turystyczny w obie strony – podkreślił. 

KW

Czytaj dalej:

Zełenski już potwierdził. Do Polski trafi gigantyczny transport

Dramat na meczu Barcelony. Spotkanie zostało przerwane, co się dzieje?

Czemu Polska odzyskując niepodległość nie stała się królestwem? „Decyzja jednej osoby”

Generał o sukcesach Ukrainy: Główne uderzenie dopiero nastąpi. Przesądzi o losie wojny

Owsiak nie gryzł się w język, zaczął mówić o Kaczyńskim. “Namawia Pan do łamania prawa"

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka