W wyzwolonym mieście Izium odkryto kilkaset grobów

Groby odkryte niedaleko miasta Izium. (fot. Twitter/@IAPonomarenko)
Groby odkryte niedaleko miasta Izium. (fot. Twitter/@IAPonomarenko)
"Ukraińska Prawda" donosi, że szef wydziału śledczego policji obwodowej w Charkowie Siergij Bolwinow przekazał informacje o kilkuset grobach w wyzwolonym mieście Izium. — Mogę powiedzieć, że znajduje się tutaj jeden z największych cmentarzy w jednym wyzwolonym mieście, jest tu pochowanych ponad 440 ciał — powiedział Bolwinow.

Podczas relacji telewizyjnej Bolwinowa zapytano o okoliczności śmierci pochowanych w Iziumie ludzi.

— Wiemy, że niektórzy zostali postrzeleni, niektórzy zginęli od ostrzału artyleryjskiego, z powodu obrażeń od wybuchu min. Niektórzy zginęli w wyniku nalotów. Wiele ciał nadal nie jest rozpoznawanych, więc przyczyna śmierci zostanie ustalona w trakcie dochodzenia — przekazał. Zapewnił przy tym, że wszystkie ciała zostaną ekshumowane i wysłane do badań kryminalistycznych.

Kilkaset grobów w mieście Izium

Radio Swoboda, Głos Ameryki i kanał telewizyjny „Nastajaszcze Wremia”, opublikowały zdjęcia grobów w lesie w Iziumie, otrzymane od ukraińskich dziennikarzy.

— Niektóre mogiły są z krzyżami, z napisami na nich. Niektóre mają nawet wieńce. Gdzieś nie ma nic, tylko grób. Napisy: „ZSU, 17 osób, z kostnicy”, „345”, „412” — powiedział rzecznik ds. osób zaginionych Oleg Kotenko. Dodał, że sami okupanci opublikowali w telewizji nagranie z cmentarza w Iziumie, dlatego szukały go siły ukraińskie.

— I gdzieś jest rejestr pochowanych, który, jak sądzę, wyjaśni nam, skąd zabrali te ciała do pochówku. Szukamy go teraz i myślę, że znajdziemy te listy i zrozumiemy, kim jest są te osoby, dlaczego przypisano im numer, a nie nazwisko. Ale są nazwiska i są wieńce, a na niektórych jest też data śmierci. Większość, jak sądzę, patrząc na daty śmierci, zginęła gdy ostrzeliwali miasto z artylerii — powiedział Kotenko.

Telewizja ukraińska poinformowała, że na cmentarzu znaleziono również masowy grób żołnierzy ukraińskich, w którym pochowanych jest około 25 żołnierzy.

Odkrycie skomentował na Twitterze także doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.

— 450 grobów... To tylko jeden z wielu masowych grobów odkrytych nieopodal Izium. Miesiące terroru, przemocy, tortur i masowych morderstw miało miejsce w okupowanych terytoriach. Ktoś jeszcze chce "zamrozić wojnę" zamiast wysłać czołgi? Nie mamy prawa, by zostawić ludzi samych ze złem — napisał.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka