Tusk nie popuści Gowinowi. Padła jednoznaczna deklaracja

Donald Tusk we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Donald Tusk we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Podczas spotkania z młodszymi sympatykami PO w ramach #MeetUp, Donald Tusk został zapytany o to, czy opozycja po wyborach zemści się na Zjednoczonej Prawicy. Były premier oświadczył, że rozliczenia dosięgną nie tylko ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale też Jarosława Gowina, który był obecny na niedawnej konferencji o wschodniej flance NATO, zorganizowanej przez Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Politycy nie będą skazywać oponentów, ale prokuratorzy i sądy zdecydują o sprawiedliwych wyrokach - przekonywał w sobotę Donald Tusk we Wrocławiu. W pewnym momencie padło pytanie o to, czy opozycja rozliczy Zbigniewa Ziobrę za reformę sądownictwa, gdy ta obejmie w Polsce władzę. 

Cykl z życia Olszańskiego. Patostreamer znowu zatrzymany, próbował uciekać policji

Prokuratorzy i sądy będą formułować zarzuty i wyroki

- Wiem, że w ogóle nie powinienem ubiegać się o władzę, gdybym chociaż przez chwilę myślał o jakiejś "grubej kresce", czy że odpuścimy, czy że zapomnimy, co się działo przez ostatnie siedem lat. To nie wchodzi w rachubę - zapewnił słuchaczy Tusk. 

Lider PO chciałby skazać Ziobrę i innych polityków PiS, bo tak podpowiada mu "rozum i serce", ale tego nie zrobi. - Ja nie założę togi i nie skażę Ziobry, serce by chciało, rozum mówi, ile mu się należy, ale chciałbym, żeby tym zajął się niezależny ode mnie sędzia i prokurator - podkreślił. 

Rozliczenia dosięgną też Jarosława Gowina - wyjawił Tusk. To wyraźna sugestia na komentarze, pełne niezadowolenia ze strony niektórych wyborców i polityków Platformy Obywatelskiej, zdziwionych obecnością lidera Porozumienia obok innych przedstawicieli opozycji na niedawnej konferencji na temat Polski w NATO. 

To już pewne: inflacja wzrośnie. Minister finansów ogłasza nowy wskaźnik

Gowin? "Będzie raczej rozliczany" 

- Ostatnio wybuchła dyskusja, bo ktoś zaprosił pana premiera Jarosława Gowina na spotkanie liderów opozycji. Zaczęła się dyskusja o przyszłości politycznej polityków, którzy budowali władzę PiS, uczestniczyli w niej, a dzisiaj się budzą. Ja wszystkim życzę jak najszybszego dojścia do uczciwej refleksji, nad tym co się robi i co się robiło. Nie mam zamiaru kwestionować tego, że np. pan poseł Gowin rzeczywiście zmienił pogląd na świat, na to co robił. Ale to nie starczy, żeby uznać, że nic się nie stało - zadeklarował Tusk.

- Powiem brutalnie: pan Jarosław Gowin będzie jednak raczej rozliczany, a nie będzie rozliczał - podsumował przewodniczący PO. - Pierwsze 100 dni i 100 tygodni po dojściu do władzy będzie wymagało i twardości i jak trzeba bezwzględności - prognozował Tusk, zapowiadając, że w tym czasie jego rząd rozliczy 8 lat PiS u steru władzy. 

 

Kolejne zaskakujące nagrania zmobilizowanych Rosjan. Wódka poszła w ruch


GW

Lubię to! Skomentuj144 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka