To już pewne: inflacja wzrośnie. Minister finansów ogłasza nowy wskaźnik

Szefowa resortu finansów, Magdalena Rzeczkowska. Fot. RMF FM
Szefowa resortu finansów, Magdalena Rzeczkowska. Fot. RMF FM
Inflacja we wrześniu wzrośnie do poziomu 16,4 proc. - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. A szczyt drożyzny dopiero przed nami.

W sierpniu wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł 16,1 proc. Już wiadomo, że we wrześniu będzie wyższy. - Mam nadzieję, że inflacja ma szczyt w tym roku. Prognozujemy, że wrzesień to może być wzrost do około 16,4 proc. inflacji - powiedziała minister Rzeczkowska w RMF FM. Według niej, główny powód wzrostu cen to koszt surowców energetycznych. Rzeczkowska dodała, że szczyt inflacyjny powinien nastąpić do końca 2022 r., a spadek będzie widoczny od końca przyszłego roku.  

Czytaj: Zełenski o postawie Izraela ws. wojny na Ukrainie: "Jestem zszokowany..."

Stopy mogą pójść jeszcze w górę 

Zdaniem szefowej resortu finansów, podnoszenie stóp procentowych odbija się pozytywnie na tłumieniu inflacji. Nie wykluczyła też jeszcze jednej takiej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Krzysztof Ziemiec zapytał też Rzeczkowską, czy rząd wydłuży tarczę antyinflacyjną po nowym roku, skoro drożyzna z nami zostanie na dłużej. - Na ten moment nie powiem, czy tarcza będzie przedłużona w przyszłym roku - odpowiedziała. 

Niska frekwencja i nachodzenie ludzi w domach. Biden: Te referenda to oszustwo

Polski Ład 

W rozmowie RMF FM poruszono temat ewentualnych zmian w Polskim Ładzie, zmodyfikowanym ostatecznie od lipca. Głównym punktem aktualizacji programu gospodarczego było obniżenie podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. dla rozliczających się według karty podatkowej. Przywrócono też częściowe odliczanie składki zdrowotnej od podatku dla przedsiębiorców.  

Zaostrzenie kar dla kierowców. Jesteś za? Oto najnowszy sondaż

Resort finansów nie planuje kolejnych zmian w tym aspekcie. - To, co już się realizuje, to zmiany w podatku CIT. Jest jeszcze kwestia podatku minimalnego, dalszych zmian i korekty w jego kształcie. Pracujemy też nad ordynacją podatkową, bo rynek nas o to prosi - powiedziała Rzeczkowska. 

- Konsekwentnie pracują nad upraszczaniem podatku VAT. Będzie uproszczenie rozliczeń vatowskie między grupą, więc jest to ułatwienie dla przedsiębiorców - zadeklarowała. 

GW

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka