Rząd wyraził zgodę na fuzję spółek PGNiG i PKN ORLEN

Rząd zgodził się na fuzję PGNiG i PKN ORLEN. fot. Kancelaria Premiera, Twitter
Rząd zgodził się na fuzję PGNiG i PKN ORLEN. fot. Kancelaria Premiera, Twitter
Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

KPRM: Rząd zgodził się na fuzję PGNiG i PKN ORLEN

Kancelaria wskazała, że połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej - oceniono.

Według KPRM, postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Dzięki fuzji PGNiG, Lotos i PKN ORLEN powstanie nowy energetyczny gigant

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej - dodano.

Jak wskazano, polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.

SW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka