Putin przyznał rosyjskie obywatelstwo Edwardowi Snowdenowi. Jest reakcja USA

Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Źródło: commons.wikimedia.org
Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Źródło: commons.wikimedia.org
Władimir Putin w poniedziałek przyznał rosyjskie obywatelstwo Edwardowi Snowdenowi, byłemu współpracownikowi amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA). Jak zapewnia jego rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena, Snowdena nie obejmie trwająca w Rosji mobilizacja na wojnę z Ukrainą.

Nazwisko Snowdena znalazło się w dekrecie prezydenckim podpisanym przez Władimira Putina i opublikowanym w poniedziałek. Obywatelstwo otrzymało też ponad 70 innych cudzoziemców.

Snowdena nie będzie obowiązywać mobilizacja wojenna 

Kuczerena powiedział mediom rosyjskim, że ponieważ Snowden nie służył w siłach zbrojnych Rosji, to nie może być wezwany do armii w ramach obecnej mobilizacji. "Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii" - ocenił adwokat.

Wśród trwającej w Rosji mobilizacji omawiana jest kwestia służby w armii imigrantów, którzy uzyskali obywatelstwo Rosji. W ostatnich dniach szef Rady ds. Praw Człowieka, ciała konsultacyjnego przy prezydencie Rosji Walerij Fadiejew proponował, by dla naturalizowanych Rosjan wiek umożliwiający wezwanie do wojska podnieść z obecnych 27 lat do 45-50 lat.

Rosyjskie portale rządowe wyjaśniały ponadto w ostatnich dniach, że posiadanie innego, prócz rosyjskiego, obywatelstwa nie jest przeszkodą dla mobilizacji. Rosjanie mający też paszporty innych państw traktowani są w tym wypadku jako obywatele Rosji.

Departament Stanu: Snowden nie stracił amerykańskiego obywatelstwa

Wobec nadania Snowdenowi nowego obywatelstwa pojawiły się plotki, że mógł on stracić amerykańskie obywatelstwo. W poniedziałek odniósł się do tych informacji rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak dodał, jedyną zmianą, o jakiej wie, jest to że stając się obywatelem Rosji, może zostać wcielony do wojska.

"Nie jestem świadomy żadnych zmian w jego statusie jako obywatela USA" - powiedział Price. Jak dodał, "być może jedyna rzecz, jaka się zmieniła, to że w rezultacie jego (rosyjskiego) obywatelstwa może zostać powołany, by walczyć w wojnie przeciwko Ukrainie" - dodał.

Price oznajmił że stanowisko USA jest niezmienne i głosi, że Snowden powinien wrócić do kraju i "stawić czoła sprawiedliwości".

Snowden ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji NSA

Snowden, który wyjechał do Rosji w roku 2013, ma dziś 39 lat. O zamiarze uzyskania rosyjskiego obywatelstwa poinformował w 2020 roku. Zapowiadał, że on i jego żona, Lindsay oczekują wkrótce dziecka, które ze względu na kraj urodzenia będzie mieć obywatelstwo Rosji, więc chcieliby uniknąć w przyszłości ryzyka rozdzielenia z synem. Snowden mówił wówczas, że oboje z żoną będą starać się o podwójne obywatelstwo: amerykańskie i rosyjskie.

W 2013 roku Snowden, zatrudniony w firmie konsultingowej współpracującej z NSA, ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji, obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców w tym m.in. byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Oskarżony w USA o szpiegostwo, uzyskał azyl polityczny i zezwolenie na pobyt w Rosji. W ojczyźnie grozi mu 30 lat więzienia.

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka