Niespodziewana dymisja wisi w powietrzu. Odejdzie najbliższy współpracownik Morawieckiego

Posiedzenie rządu, fot. Flickr/KPRM
Posiedzenie rządu, fot. Flickr/KPRM
Michał Dworczyk ma podać się do dymisji i odejść z rządu - informuje nieoficjalnie radio RMF FM. Miałoby to wzmocnić premiera Mateusza Morawieckiego, którego rządy osłabiała afera z wyciekiem służbowych maili z prywatnej skrzynki obecnego szefa KPRM.

Elżbieta Witek za Mateusza Morawieckiego?

Nad Mateuszem Morawieckim zaczęły się zbierać czarne chmury w związku z problemami dotyczącymi energetyki, węgla i inflacji. W ub. tygodniu zaczęły pojawiać się w mediach pogłoski o możliwej zmianie premiera. O tym musiałby zadecydować Komitet Polityczny PiS. To zgromadzenie może udzielić rekomendacji do kierowania rządem nowej osobie.

Przeciwnicy premiera wskazują kolejne kandydatki na jego stanowisko. Najpierw środowisko byłego Porozumienia Centrum proponowało funkcję Beacie Szydło. Była premier wg informacji RMF FM odmówiła. Teraz faworytką przeciwników Morawieckiego ma być obecna marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Część działaczy podobno już liczy głosy. Formalnie jednak posiedzenie Komitetu nie zostało zwołane. Jeśli nie odbędzie się przed czwartkowym wyjazdem klubu PiS, to żadnych zmian w rządzie na razie nie będzie.

Złe wieści dla PiS przed trudną zimą. Ten sondaż wskazuje, że większość obwinia rząd

Michał Dworczyk odejdzie z KPRM

Ale, jak informuje RMF FM, odwołanie Michała Dworczyka jest przesądzone. Najprawdopodobniej szef kancelarii premiera sam ustąpi ze stanowiska, nie będzie dymisjonowany.

O tym, że Dworczyk straci funkcję, spekuluje się od ponad roku, odkąd na światło dzienne zaczęły wychodzić kolejne służbowe maile wykradzione z jego prywatnej skrzynki. W ten sposób opinia publiczna poznała kulisy sprawowania władzy, ręczne sterowanie mediami publicznymi czy sposób załatwiania pracy rodzinom i znajomym polityków opcji rządzącej w spółkach i administracji państwowej.

PiS do tej pory dystansowało się od tych rewelacji. Odwołanie Dworczyka w szczycie afery mailowej byłoby tylko potwierdzeniem tez ze zhakowanych wiadomości - podaje RMF FM.

Jak informuje gazeta.pl, wraz z Dworczykiem odejść ma też szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów. Powodem jest sprawa wysypiska śmieci na Dolnym Śląsku, z którą w reportażu TVN powiązano Dworczyka i Kubowa, którzy rzekomo mieli blokować kontrolę na wysypisku.

Roger Waters pisze do Władimira Putina: Czy chciałby pan zobaczyć koniec tej wojny?

Jarosław Kaczyński o Mateuszu Morawieckim

Jarosław Kaczyński pytany w sobotę w Radiu Wrocław, czy premier Mateusz Morawiecki będzie prowadził Prawo i Sprawiedliwość do zwycięstwa w wyborach, powiedział, że w tej chwili na to pytanie nie odpowie, bo – jak podkreślił – "jest kwestia rozwiązania tych problemów z węglem, z zimą".

- Tutaj zastanowimy się nad tym w jakiej konfiguracji będzie można to rozwiązać najlepiej. Natomiast pan premier, z mojego punktu widzenia, bo to nie jest jedyny punkt widzenia w partii, dobrze wypełnia swoje obowiązki – powiedział prezes PiS.

Z kolei, jak informują anonimowi informatorzy z PiS, Dworczyk ma zapewnienie prezesa PiS, że dostanie miejsce na liście wyborach do Parlamentu Europejskiego.

ja

Czytaj także:

Ogromne spięcie na linii Rosja-Japonia. FSB zatrzymało japońskiego konsula

Rząd zdecydował ws. zamrożenia cen prądu. Będzie też nowy dodatek

Spalił kukłę żołnierza. Reżim Putina wysyła go do łagru

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka