Zaskakujące słowa niemieckiego polityka: "Jesteśmy w stanie wojny z Putinem"

Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Minister zdrowia Karl Lauterbach jest pierwszym ministrem federalnym, który powiedział o tym, że Niemcy znajdują się "w stanie wojny" z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - zwróciły uwagę niemieckie media.

Minister zdrowia Niemiec: Jesteśmy w stanie wojny z Putinem

Polityk SPD użył tego sformułowania w sobotę wieczorem na Twitterze w reakcji na propozycję filozofa Richarda Davida Prechta. Postulat dotyczył inicjatywy państw NATO, które - według Prechta - powinny dać Rosji gwarancję, że zawetują przyjęcie Ukrainy do Sojuszu, przyczyniając się tym samym do deeskalacji sytuacji.

"Bądźmy szczerzy: co da teraz klękanie przed Putinem?" - zapytał Lauterbach na Twitterze. "Jesteśmy w stanie wojny z Putinem, nie jego psychoterapeutami. Należy nadal konsekwentnie dążyć do zwycięstwa w postaci wyzwolenia Ukrainy. Nie ma znaczenia, czy psychika Putina sobie z tym poradzi" - podkreślił.

Przeczytaj: Wybory w Bułgarii i na Łotwie. W tych krajach też wygrywa prawica

Żaden członek niemieckiego rządu nie mówił wprost o wojnie z Rosją

"To prawda, że Niemcy od miesięcy są w konflikcie z państwem rosyjskim, o czym decydują głównie sankcje i dostawy broni dla atakowanej Ukrainy. Jednak żaden członek rządu nie mówił jeszcze o wojnie z Rosją" - zauważył portal tygodnika "Spiegel".

Do tej pory poszczególni politycy nie chcieli nawet pokusić się o stwierdzenie, że Ukraina musi zwyciężyć. Zamiast tego ograniczali się do formuły, że Rosja nie może wygrać - jak zrobił to kanclerz Scholz, który powiedział w czerwcu, że "Putin nie wygra tej wojny" - oznajmił "Spiegel".

Niemiecka minister obrony po raz pierwszy na Ukrainie

Wczoraj niemiecka minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przybyła do Odessy na południu Ukrainy. To jej pierwsza wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji.

Serwis Dzerkało Tyżnia relacjonuje, że w Odessie minister zadeklarowała szybką dostawę pierwszego z obiecanych zestawów obrony powietrznej Iris-T.

Odnosząc się do apeli o dostawy czołgów, Lambrecht podkreśliła, że Niemcy nie będą działać w tej kwestii samodzielnie. Berlin w sprawie wyrzutni rakietowych koordynował działania z USA oraz Wielką Brytanią i będzie "nadal to robić w przyszłości, w tym w sprawie dostawy czołgów" - dodała

ja

Czytaj także:

Wstrząsające wyznania uwolnionego z rosyjskiej niewoli. Schudł 40 kilogramów

Przyznano Nagrodę Literacką Nike. Zwycięzca: Ilu z nas czyta poezję?

Braun w programie rosyjskiej propagandystki. Żona Sikorskiego uderza w polską prawicę

W Polsce można dostać leki za darmo. Jak je zdobyć?

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka