Svante Pääbo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. (fot. Twitter/The Nobel Prize)
Svante Pääbo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. (fot. Twitter/The Nobel Prize)

Szwedzki biolog został laureatem Nagrody Nobla. "Dokonał czegoś pozornie niemożliwego"

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że szwedzki biolog Svante Pääbo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka".

Szwedzki biolog laureatem Nagrody Nobla

Svante Pääbo specjalizuje się w genetyce ewolucyjnej. Naukowiec bada genomy wymarłych krewnych człowieka, a na co dzień jest twórcą i kierownikiem Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.

Naukowiec otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka". 

Sensacyjne odkrycia Svante Pääbo

W uzasadnieniu Komitet Noblowski wyjaśnił, że Svante Pääbo dzięki swoim badaniom dokonał czegoś pozornie niemożliwego – zsekwencjonował genom Neandertalczyka. Odkrył także nieznany wcześniej, kopalny gatunek człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina. Naukowiec otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln szwedzkich koron (około 900 tysięcy dolarów).

— Ustalił też, że przepływ genów od wymarłych człowiekowatych do genomu współczesnego człowieka odgrywa istotną rolę w dzisiejszych czasach - na przykład wpływa na to, jak nasz układ odpornościowy reaguje na infekcje — napisano w uzasadnieniu.

Chwilę po ogłoszeniu werdyktu Komitet Noblowski opublikował na Twitterze zdjęcie uśmiechniętego Svante Pääbo pijącego kawę.

— Powiedzcie "dzień dobry" naszemu nowemu laureatowi z dziedziny medycyny, Svante Pääbo! — napisano we wpisie. — Pääbo otrzymał wiadomość podczas porannej kawy. Gdy minął szok, pierwszą rzeczą, nad którą się zastanawiał było to, czy może podzielić się nowiną z jego żoną, Lindą — przekazał Komitet Noblowski.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie