Jerzy Urban nie żyje. Redaktor naczelny tygodnika "Nie" miał 89 lat

Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat. (fot. PAP)
Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat. (fot. PAP)
W poniedziałek w wieku 89 lat zmarł Jerzy Urban, polski dziennikarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika "Nie".

Jerzy Urban nie żyje

Informację o śmierci Urbana przekazano na oficjalnym profilu tygodnika "Nie" na Twitterze. Informację o śmierci dziennikarza potwierdziła w rozmowie z Onetem żona Urbana – Małgorzata Daniszewska.

Kim był Jerzy Urban?

Urban w latach 1981-1989 był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów PRL. Odpowiadał m. in. za organizację konferencji prasowych. Jak sam przyznawał, w tamtych czasach był "gorliwym stalinowcem".

— Co oczywiście nie oznaczało, że aprobowałem zbrodnie — podkreślił w rozmowie z Newsweekiem. — Natomiast byłem za ostrym socjalizmem. Uważałem, że to jest przyszłość świata. Mieszkałem w Łodzi, działałem w ZMP, byłem członkiem prezydium dzielnicy, podlegały mi organizacje szkolne z 21 szkół. Myślałem, że socjalizm zwycięży — mówił Urban.

Urban był także jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury. Wielokrotnie wytaczano mu procesy m. in. za obrażanie Jana Pawła II i uczuć religijnych czy za publikację pornograficznych zdjęć. W latach 90-tych rozwijał tygodnik "Nie", którego był redaktorem naczelnym. W swoim najlepszym okresie sprzedaż gazety przekraczała pół miliona egzemplarzy.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj280 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura