Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat. (fot. PAP)
Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat. (fot. PAP)

Jerzy Urban nie żyje. Redaktor naczelny tygodnika "Nie" miał 89 lat

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 280
W poniedziałek w wieku 89 lat zmarł Jerzy Urban, polski dziennikarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika "Nie".

Jerzy Urban nie żyje

Informację o śmierci Urbana przekazano na oficjalnym profilu tygodnika "Nie" na Twitterze. Informację o śmierci dziennikarza potwierdziła w rozmowie z Onetem żona Urbana – Małgorzata Daniszewska.

Kim był Jerzy Urban?

Urban w latach 1981-1989 był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów PRL. Odpowiadał m. in. za organizację konferencji prasowych. Jak sam przyznawał, w tamtych czasach był "gorliwym stalinowcem".

— Co oczywiście nie oznaczało, że aprobowałem zbrodnie — podkreślił w rozmowie z Newsweekiem. — Natomiast byłem za ostrym socjalizmem. Uważałem, że to jest przyszłość świata. Mieszkałem w Łodzi, działałem w ZMP, byłem członkiem prezydium dzielnicy, podlegały mi organizacje szkolne z 21 szkół. Myślałem, że socjalizm zwycięży — mówił Urban.

Urban był także jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury. Wielokrotnie wytaczano mu procesy m. in. za obrażanie Jana Pawła II i uczuć religijnych czy za publikację pornograficznych zdjęć. W latach 90-tych rozwijał tygodnik "Nie", którego był redaktorem naczelnym. W swoim najlepszym okresie sprzedaż gazety przekraczała pół miliona egzemplarzy.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura