Ten kierowca spotkanie z policją zapamięta na długo. Otrzymał mandat 5 tys. złotych

Policja zatrzymała kierowcę Alfy Romeo. Źródło: Policja
Policja zatrzymała kierowcę Alfy Romeo. Źródło: Policja
Kierowca Alfy Romeo w myśl nowych przepisów obowiązujących od 17 września otrzymał mandat 5 tys. zł za przekroczenie prędkości w recydywie. Mężczyzna poruszał się o 106 km/h za szybko.

Od 17 września obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Tym samym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h i prowadzenie pod wpływem alkoholu przewidziano aż 15 punktów karnych. 

Recydywa na drodze 

39-letni kierowca Alfy Romeo z pewnością nie był zadowolony ze spotkania z policją. Tym bardziej, że było to drugie zatrzymanie w odstępie dwóch dni. 

Po raz pierwszy kierowca został zatrzymany i ukarany mandatem za przekroczenie prędkości w Siemiatyczach, wówczas przekroczył prędkość o ponad 31 km/h. To spotkanie kosztowało go 800 zł mandatu i dziewięć punktów karnych. 

Dwa dni później było jeszcze gorzej. Kierowca Alfy Romeo został zatrzymany przez grupę Speed z Ostrowi Mazowieckiej. Podczas pomiaru prędkości na ograniczeniu do 90 km/h gnał 196 km/h. Mężczyzna poruszał się o 106 km/h za szybko. 

Za przekroczenie prędkości o więcej niż 71 km/h w myśl nowego taryfikatora grozi mandat 2500 zł oraz 15 punktów karnych. Jednak w myśl zasady recydywy kwota wyższego mandatu została podwojona i urosła do 5 tys. zł. To oznacza, że kierowca Alfy w dwa dni zapłacił 5,8 tys. zł kary. Do tego 24 punkty karne i utrata prawa jazdy.

Nowy taryfikator punktów karnych 

Za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym nowy taryfikator przewiduje aż 15 punktów karnych. Tyle samo otrzymają kierowcy, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na przejście. Kara ta dotyczyć będzie też kierujących, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 70 km/h.

Taką samą liczbę punktów karnych dostaną osoby, objeżdżające opuszczone zapory oraz wjeżdżające na przejazd w momencie, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło. Ta kara dotyczy też wjeżdżania na przejazd kolejowym przy sygnale czerwonym oraz wjechanie w to miejsce, gdy po drugiej stronie nie ma możliwości kontynuowania jazdy.

15 punktów otrzymają także kierowcy w stanie nietrzeźwości, osoby, które nie udzielą pomocy ofiarom wypadków, a także kierujące pod prąd autostradą lub drogą ekspresową.

Nowy taryfikator zawiera także kilka wykroczeń, za które będzie można otrzymać kilkanaście punktów karnych. 14 punktów otrzymają kierowcy przekraczający prędkość od 61 do 70 km/h. 12 punktów otrzymają osoby naruszające zakaz zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej. Tyle samo dostaną kierowcy, którzy podczas jazdy używają telefonów. Dwukrotne naruszenie tego przepisu będzie oznaczało utratę prawa jazdy.

Aż 10 punktów otrzyma kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem. W przypadku, gdy kierujący nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych, kara jest jeszcze wyższa – aż 15 punktów karnych.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo