W sieci pojawia się coraz więcej komentarzy po śmierci Jerzego Urbana. Nie brakuje ostrych słów na temat jego osoby. (fot. PAP)
W sieci pojawia się coraz więcej komentarzy po śmierci Jerzego Urbana. Nie brakuje ostrych słów na temat jego osoby. (fot. PAP)

Internet podzielony po śmierci Jerzego Urbana. Nie brakuje mocnych komentarzy

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 210
W sieci pojawia się coraz więcej komentarzy po śmierci redaktora naczelnego tygodnika "Nie" Jerzego Urbana, który zmarł w poniedziałek w wieku 89 lat.

Internet żegna Jerzego Urbana

Komentarze w sieci po śmierci Jerzego Urbana są skrajnie różne. Przykładowo, politycy związani z PiS i PO komentują jego propagandową rolę w historii oraz fakt, że był rzecznikiem rządu Wojciecha Jaruzelskiego, tym samym stając się częścią aparatu państwowego PRL.

Z kolei m. in. politycy Lewicy skupiają się na jego dziennikarskiej przeszłości i specyficznym spojrzeniu na obecną rzeczywistość.

— Żegnaj. Odszedł Człowiek, dziennikarz, analityk polityki, pisarz... Przyjaciel — napisał Andrzej Rozenek z tygodnika "Nie".


— Nie żyje Jerzy Urban. Dla wielu złowrogi propagandzista. Dla innych prześmiewca i mistrz ciętego pióra. Na pewno jeden z najznakomitszych polskich felietonistów i świetny obserwator oraz krytyk charakterów. Niech spoczywa w pokoju a jego teksty niech będą czytane! — napisał na Twitterze poseł Nowej Lewicy Maciej Gdula.

— Urban znów wyciął wszystkim numer. Umarł. Żegnaj Jurku! — napisał Robert Biedroń, nawiązując do żartów Urbana na temat własnej śmierci.

— Zmarł Jerzy Urban. Jako rzecznik Jaruzelskiego nie do obrony, ale jako dziennikarz piszący, człowiek wybitny. Jedno z najlepszych powojennych piór w Polsce — przekazał Tomasz Lis.

Do śmierci Urbana odniósł się również Leszek Miller.

— Jerzy Urban: „Ja bardzo lubię Leszka Millera i poszedłbym chętnie i na jego pogrzeb i na jego nowy ślub”. Drogi Jerzy, przykro mi że Cię zawiodłem. I to dwukrotnie. R.I.P. — napisał na Twitterze.

— Zmarł Jerzy Urban, człowiek zdolny... do wszystkiego. Zrobiłem z nim jeden duży wywiad. Wtedy mieliśmy z sobą jedyny kontakt. Był dobrze przygotowany, miałem wrażenie, jakby wiedział o mnie wszystko. Okoliczności rozmowy kiedyś opiszę szerzej — napisał Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Śmierć Urbana skomentował też Janusz Korwin-Mikke. 

— Zmarł Jerzy Urban. Umysł błyskotliwy, choć dość płytki. W PRLu był wybitnym, niezależnym publicystą. Uczciwy cynik, nie stosujący hipokryzji. Zniszczył Go... brak cenzury. Nie mając własnych zahamowań moralnych staczał się w coraz większą łatwiznę. Niech Mu ziemia lekką będzie! — napisał na Twitterze.

Ostre słowa o Urbanie

Nie brakuje też ostrych słów odnoszących się do osoby Jerzego Urbana.

— Umarł komunistyczny kolaborant Jerzy Urban. Niestety na wolności — napisał wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

— Zmarł sowiecki kacyk Jerzy Urban. Niestety nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Niech mu ziemia lekką będzie — napisał poseł PiS Kazimierz Smoliński.


— Pozostanie na zawsze , cynicznym i kłamliwym rzecznikiem rządu późnych komunistów w PRL — napisał poseł PO Bogusław Sonik.

— Urban był nie tylko rzecznikiem stanu wojennego, za co ma trafić do piekła, i przebranym za błazna krytykiem III RP. Był też wybitnym felietonistą, inteligentem, autorem „Po prostu”, zakazanym Jerzym Kibicem. Biografia zbyt wieloznaczna jak na umiłowaną w Polsce jednowymiarowość — stwierdził publicysta Przemysław Szubartowicz.

Jerzy Urban nie żyje - jest w naszej tradycji dobra zasada: o zmarłych dobrze albo wcale. Ale są ludzie o których trudno zmilczeć. Urbana-Jana Rema-zapamiętam z podłości-czynionych jako rzecznik reżimu-względem Ks. Jerzego Popiełuszki - i z wielu innych bardzo złych rzeczy, niestety — napisał dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński.

 

— Jerzy Urban na zawsze w Polsce pozostanie figurą kłamstwa i cynizmu władzy. Nie przykryje tego nawet obecna działalność PiS o wiele bardziej w tym zaawansowana - każde pokolenia ma swoje "czarne figury". I nie mówcie mi, że o zmarłych dobrze albo wcale — stwierdził publicysta i polityk Bartłomiej Sienkiewicz.

 RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura