Zaostrzenie przepisów i taryfikatora zbiera żniwo. Dużo więcej płacimy za mandaty

Jak dotąd liczba mandatów, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, zmniejszyła się. Kierowcy w obawie o wysokie kary jeżdżą wolniej i ostrożniej. (fot. Flickr)
Jak dotąd liczba mandatów, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, zmniejszyła się. Kierowcy w obawie o wysokie kary jeżdżą wolniej i ostrożniej. (fot. Flickr)
Policjanci jak dotąd wymierzyli mandaty już na ponad miliard złotych. Znaczna większość z nich tyczy się kierowców. Faktem jest jednak mniejsza ilość kar, co oznacza, że kierowcy jeżdżą bardziej przepisowo.

Mniej mandatów niż rok temu

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku policjanci nałożyli w sumie 3 mln 171 tys. mandatów. To o prawie 250 tys. mniej niż rok temu. Trzeba jednak podkreślić, że w górę poszły kwoty. Jak podaje "Rzeczpospolita" na podstawie informacji uzyskanych w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu, przeciętny mandat wymierzony w tym roku wynosił 317 zł. Rok temu było to mniej niż połowa tej kwoty – 144 zł. 

W skali kraju daje to rekordową sumę – ponad 1 mld zł. Rok temu w podobnym okresie nałożono mandaty na łącznie 491 mln zł.

Gdzie wlepiono najwięcej mandatów?

Najwięcej osób ukarano na Mazowszu i na Śląsku. Z kolei najwyższe jednostkowe kary przyznano w województwie dolnośląskiem, gdzie wynosiły one średnio 368 zł i w województwie pomorskim – 362 zł.

Z kolei w województwie lubuskim wymierzono najmniej mandatów w kraju, jednak przeciętna kara wynosiła około 352 zł – to jedna z najwyższych średnich w Polsce. 

Najmniej płacili kierowcy na Podlasiu, gdzie średnia kwota mandatów wynosiła 285 zł.

Spadek liczby ukaranych

Jak podkreśla "Rzepospolita", znaczna większość danych Izby Administracji Skarbowej dotyczy kar za wykroczenia drogowe. Pozostałe stanowią jedynie niewielki odsetek. Funkcjonariusze drogówki zauważyli, że z punktu widzenia bezpieczeństwa drogowego – istotny jest spadek liczby ukaranych.

— Kierowcy starają się jeździć ostrożniej, znacznie rzadziej tracą prawa jazdy za przekroczenie prędkości, a ze względów finansowych zgłaszają mniej kolizji, za które obecnie najniższy mandat wynosi 1020 zł — komentuje insp. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Kierowcy boją się wysokich kar

Od początku bieżącego roku obowiązują nowe, podwyższone stawki mandatów za najpoważniejsze wykroczenia na drodze. We wrześniu dodatkowo zaostrzono je wobec kierowców-recydywistów, którzy płacą podwójną karę za popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat.

Jak wskazuje Komenda Główna Policji, na podwójne kary jak dotąd załapali się jedynie nieliczni. 

Z policyjnych statystyk wynika, że duże kwoty mandatów sprawiły, że większość kierowców w obawie o wysokie kary jeździ ostrożniej i wolniej.

Jak podaje policja, w bieżącym roku jak dotąd doszło do 16 456 wypadków (mniej o około pół tysiąca niż w ubiegłym roku). Mniejsza jest też liczba ofiar śmiertelnych – 1410 (mniej o 251 osób) oraz rannych – było ich o 617 mniej.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj72 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo