Współpracownik Kaczyńskiego odsłania karty. Będą działania ws. reparacji i nowy program

Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.
Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział w radiowej "Trójce" kolejną ofensywę dyplomatyczną w związku z domaganiem się przez Polskę uzyskania reparacji od Niemiec. Najpóźniej do połowy 2023 roku poznamy też nowy program PiS, który ma doprowadzić partię rządzącą do ponownego wygrania wyborów parlamentarnych.

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau w poniedziałek podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Polska zabiega o ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych za zniszczenia i mordy na ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej. Berlin odrzuca te żądania, wskazując na brak prawnej możliwości wypłaty odszkodowań. - Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy - oznajmił Rau. 

Zobacz: 

Były doradca "Solidarności" zaskoczył po śmierci Urbana. Wspomina "ostrą wypitkę"

Świat dyskutował o rosyjskiej dziennikarce. Owsiannikowa uciekła z Rosji, nie była sama

Korea Północna niebezpiecznie prowokuje państwa regionu. Japonia ogłosiła alarm

Reparacje - oficjalna nota do rządu niemieckiego

PiS zaprezentowało 1 września raport zespołu parlamentarnego pod przewodnictwem posła Arkadiusza Mularczyka. Grupa ekspertów: historyków, ekonomistów, demografów i statystyków blisko pięć lat prowadziła prace nad wyliczeniami strat wojennych. Po upływie ponad miesiąca od złożonych deklaracji, MSZ złożyło formalną notę do rządu niemieckiego. 

- Jest nota, będą kolejne działania dyplomatyczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Chcemy, aby temat reparacji został szeroko komentowany w Unii Europejskiej i na świecie - mówił w "Trójce" Krzysztof Sobolewski. Jak dodał, nie chce ujawniać szczegółów, bowiem te będą wykorzystane przez przeciwników uzyskania zadośćuczynienia od Niemiec - komentował sekretarz generalny PiS.  

- Pokażemy nowy program PiS, z którym chcemy iść do wyborów. Będzie on dostosowany do aktualnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, najpóźniej do połowy przyszłego roku - oświadczył Sobolewski. Jego zdaniem, przyszłoroczny budżet będzie musiał zostać znowelizowany, ale mimo trudnej sytuacji gospodarczej, PiS nie zrezygnuje z programów socjalnych i społecznych. 

Dostępność węgla 

Sobolewski był też pytany o problemy z dostępnością węgla, co może sprawiać wrażenie, że premier Mateusz Morawiecki staje się zakładnikiem surowca. Poseł zapewnił, że to ważna kwestia nie tylko dla rządu, ale całej Zjednoczonej Prawicy. - Dlatego z tego będziemy rozliczani, i na tym musimy się skupić i skupiamy się. Robimy wszystko, aby ten kryzys nie był odczuwany przez Polaków, albo w minimalnym stopniu dotknął Polaków - mówił. 

Dymisja Dworczyka

Gość "Trójki" odniósł się do dymisji Michała Dworczyka, byłego szefa KPRM. W opinii Sobolewskiego, nie należy spodziewać się głębokiej rekonstrukcji gabinetu, ale pewne zmiany personalne mogą jeszcze nastąpić. Nie chciał jednak wypowiadać się w imieniu Morawieckiego.  - Zmiany nie są niczym nadzwyczajnym. Można więc przypuszczać, że to nie będzie ostatnia zmiana. Natomiast nie ma mowy w tej chwili o jakiejkolwiek głębszej rekonstrukcji, a tym bardziej o zmianie premiera - zakończył. 

GW


Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka