Zełenska w Warszawie. Podziękowała Polakom i Andrzejowi Dudzie za pomoc Ukrainie

Ołena Zełenska podczas Warsaw Security Forum. (fot. PAP)
Ołena Zełenska podczas Warsaw Security Forum. (fot. PAP)
Ołena Zełenska wystąpiła we wtorek w Warszawie podczas Warsaw Security Forum. Pierwsza dama Ukrainy dziękowała Polakom za wspieranie jej kraju, a także podkreśliła, że "możemy wygrać tylko razem".

Zełenska na Warsaw Security Forum

Ołena Zełenska podczas swojego przemówienia na Warsaw Security Forum, gdzie była gościem specjalnym, wyraziła podziękowania dla Polski i Andrzeja Dudy za wsparcie Ukrainy podczas wojny.

— Chcę podziękować wam za wszystko, co zrobiliście dla naszych obywateli, którzy uciekali przed wojną, za każde dziecko ukraińskie, które zostało oddane w miejsce, gdzie jest bezpiecznie. Dziękuje wam bardzo szczerze — mówiła Zełenska.

— Wy jako pierwsi zrozumieliście, że ta wojna jest nie tylko przeciwko Ukrainie, ale że jest to wojna przeciwko podstawowym wartościom ludzkim i teraz Ukraina broni świata przed tym, co niesie Rosja — podkreśliła. 

— Wiemy, że pomoc to ogromna próba dla was, a także waszej gospodarki. Agresor z nami walczy rakietami, ale z wami prowadzi wojnę ekonomiczną. To wojna hybrydowa w rozmiarze światowym, a wy zajęliście stanowisko bezkompromisowe, oparte na zasadach — przekazała Zełenska.

Żona prezydenta Ukrainy podkreśliła także, że "Rosja stara się walczyć nie z żołnierzami, a z cywilami".

— Nadchodzi zima, a Rosja chce nas tą zimą zamrozić — mówiła.

Warsaw Security Forum

Warsaw Security Forum to konferencja organizowana od 2014 roku przez Fundację Kazimierza Pułaskiego, w której udział biorą politycy i eksperci z zakresu bezpieczeństwa. Podczas tegorocznego wydarzenia toczą się dyskusje związane m. in. z trwającą wojną na Ukrainie, zagrożeniach cybernetycznych, a także o funkcjonowaniu i dalszego rozwoju NATO. Jednym z tematów jest również aspekt bezpieczeństwa energetycznego i klimatu.

Pierwsza dama Ukrainy spotkała się z obrońcami Azowstalu

W poniedziałek Ołena Zełenska wraz z szefem biura prezydenta Andrijem Jermakiem udali się do Turcji, gdzie zorganizowano spotkanie pięciu ukraińskich wojskowych, których uwolniono z rosyjskiej niewoli, z ich bliskimi.

W trakcie wizyty obrońcy Mariupola i Azowstalu uhonorowano tytułem Bohatera Ukrainy.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka