Pod projektem nowelizacji Kodeksu karnego, zakładający wprowadzenie kar za "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego podpisało się prawie 400 tysięcy osób. (fot. PAP)
Pod projektem nowelizacji Kodeksu karnego, zakładający wprowadzenie kar za "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego podpisało się prawie 400 tysięcy osób. (fot. PAP)

Ziobryści chcą prawnie bronić chrześcijan. Zebrali dużo podpisów pod projektem

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
We wtorek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że pod obywatelskim projektem noweli Kodeksu karnego, który miałby penalizować "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego podpisało się prawie 400 tysięcy osób. Minister dodał, że we wtorek projekt zostanie złożony w Sejmie.

Niemal 400 tys. osób popiera nowy projekt Ziobry

Ziobro podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że prawie 400 tysięcy osób podpisało się pod projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który miałby penalizować "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego.

— Chciałbym ogromnie podziękować wszystkim zaangażowanym w ten proces zbierania podpisów, które zakończyły się wielkim sukcesem w postaci zebrania już blisko 400 tys. podpisów — mówił Ziobro.


Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że żyjemy w czasach narastającej agresji wobec ludzi, którzy – jak mówił – mają wolę i odwagę przyznawać się do swojej wiary, zwłaszcza publicznie.

— Są tego liczne, namacalne niestety przykłady — stwierdził minister.

Ziobro o przestępstwach związanych z naruszeniem wolności religijnej

Zbigniew Ziobro porównał ilość postępowań karnych związanych ze sferą naruszenia wolności religijnej, które miały miejsce od 2008 do 2015 roku i od 2015 roku do dziś.

— Jeśli porównamy sześć lat - od roku 2008 do roku 2015 - to w tym czasie w Polsce prowadzono 163 postępowania karne związane ze sferą naruszenia obszarów wolności religijnych gwarantowanych przez państwo i chronionych przez Kodeks karny. W międzyczasie bardzo wiele się zmieniło, niestety na gorsze (...) I na przestrzeni ostatnich sześciu lat prokuratura musiała wszczynać aż 2400 postępowań karnych. Więc mamy sześć lat do sześciu lat - 163 postępowania z jednej strony, do 2400 z drugiej strony. To jest ogromny wzrost — powiedział Ziobro.

Według niego, "nie ma innego typu przestępstw, które w tak drastyczny sposób wzrosłyby w tak krótkim czasie".

— Będę dziś apelował w rozmowie osobistej - mam nadzieję - z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, o jak najszybsze poddanie pod prace parlamentarne tego projektu — zapowiedział. Zdaniem Ziobry projekt "jest ważny i potrzebny dla gwarantowania bezpieczeństwa wszystkich polskich obywateli".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo