Przemysławowi Czarnkowi nie spodobały się wypowiedzi Donalda Tuska o nauczycielach. Fot PAP/Facebook
Przemysławowi Czarnkowi nie spodobały się wypowiedzi Donalda Tuska o nauczycielach. Fot PAP/Facebook

Czarnek wściekły na Tuska za słowa o "ochłapach" dla nauczycieli. "Pan wstydu nie ma"

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
W dzień Święta Edukacji Narodowej Lider PO Donald Tusk odwiedził miasteczko edukacyjne w Warszawie. Zorganizował je Związek Nauczycielstwa Polskiego w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tusk powiedział m.in., że władza proponuje nauczycielom "ochłapy". Na wypowiedź lidera PO zareagował szef MEiN Przemysław Czarnek.

Tusk: Władza proponuje nauczycielom ochłapy

- Najbardziej dotkliwe jest to, w jaki sposób od wielu lat, chyba bez, mam taką nadzieję, że bez intencji, następuje proces deprecjacji zawodu nauczyciela. Władza proponuje i to w sposób taki bardzo arogancki, przepraszam za to sformułowanie, ochłapy, bo czasami tak to przecież wygląda – ocenił Donald Tusk. Podkreślał, że podwyżki powinny chociaż wyrównać inflację.

Lider PO ocenił, że władza jest bezduszna wobec nauczyciela, dlatego, że wierzy, że nauczycielka z 10-letnim stażem bez nadgodzin ma na rękę 7 tys. zł.

- Jest tak potężna różnica między waszym zaangażowaniem, waszą troską, a czasami takim zwykłym codziennym cierpieniem nauczycielki, nauczyciela (...), a arogancją i obojętnością władzy, że ja się obawiam, że wasz jutrzejszy protest może nie zrobić wrażenia na tych ministrach i premierach – powiedział Tusk.

Lider PO mówił, że rządzący nie są "w stanie podjąć tak oczywistej decyzji, jak te właśnie wcale niewygórowane oczekiwanie 20 proc. podwyżki."

Właśnie powstał Indeks Zdrowych Miast 2022. Gdzie w Polsce żyje się najzdrowiej?

Czarnek do Tuska: "Pan wstydu nie ma"

Do wypowiedzi lidera PO odniósł się w piątek w mediach społecznościowych szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Pan wstydu nie ma. 1240 zł br. podwyżki dla najmniej zarabiających to 35 proc., to dwa razy tyle co inflacja. 11 mld zł zwiększenia subwencji to więcej niż Pan i Pana rząd zwiększył przez obie kadencje. Pamięta Pan kiedy dał 5,2 mld zł na infrastrukturę edukacyjną? Nigdy. Ile Pan komputerów kupił dzieciom w szkołach? O!!!? Pytać dalej?" – napisał minister edukacji i nauki na Twitterze.


Tusk mówił w piątek w miasteczku edukacyjnym m.in. o tym, że szkoła powinna być pluralistyczna i zawsze była oazą neutralności i wzajemnej życzliwości.

"Bardzo bym chciał, żebyście potrafiły, potrafili, mimo tak fatalnych, trudnych warunków pracy uchronić nasze dzieci od takiej presji ideologicznej, od próby niewolenia czy budowania mentalności trochę takiej niewolniczej i na pewno bardzo nienowoczesnej" – akcentował, kierując słowa do nauczycieli.

15 października protest przed siedzibą MEiN

Obecna w miasteczku przewodnicząca American Federation of Teachers z USA Randi Weingarten wyraziła wdzięczność, że Tusk pojawił się w piątek wśród nauczycieli. Wspomniała wieloletnią współpracę z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem. "Pracujemy razem na rzecz społeczeństwa obywatelskiego" – dodała.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Miasteczko edukacyjne zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki. 15 października przed siedzibą MEiN w Warszawie ZNP wraz z innymi związkami zawodowymi zorganizuje pikietę, podczas której zostaną przedstawione rekomendacje płynące z miasteczka edukacyjnego.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo