Bardzo wysoka inflacja jest poważnym zagrożeniem dla koniunktury na świecie.
Bardzo wysoka inflacja jest poważnym zagrożeniem dla koniunktury na świecie.

Inflacja coraz wyższa. Najnowsze dane GUS

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Dane GUS o inflacji za wrzesień 2022


Wzrost cen konsumpcyjnych jest najwyższy od dziesięcioleci. W sierpniu inflacja wyniosła 16,1 proc.

Właśnie powstał Indeks Zdrowych Miast 2022. Gdzie w Polsce żyje się najzdrowiej?

Widać systematyczny wzrost cen

Jak wskazali ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do tych danych, widać systematyczny wzrost cen większości towarów i usług. Łącznie ponad połowa cen wzrosła w tempie przekraczającym 10 proc. rocznie.

„Szanse na spadek inflacji w listopadzie są umiarkowane. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla ciepłowni w największych miastach Polski - skala podwyżek cen oscyluje wokół 30 proc. Dodatkowo po decyzji OPEC o obniżeniu produkcji ponownie drożeje ropa naftowa, a w ślad za nią paliwa. Szanse na odwrócenie tej tendencji są niewielkie – niedługo zakup surowca rozpocznie także USA dla uzupełnienia nadwyrężonych rezerw” – czytamy w komentarzu PIE.

Eksperci: Szczyt inflacji przypadnie w lutym

Jednak z komentarza analityków PIE wynika, że tempo wzrostu inflacji wyraźnie spowolni.

„Szczyt inflacji przypadnie w lutym. Spodziewamy się wyników zbliżonych do 18 proc. przy założeniu niewielkich wzrostów cen energii elektrycznej oraz gazu. Część rozwiązań w tej sprawie dalej jest dyskutowana na poziomie rządu. Słabszy wzrost cen energii dla gospodarstw domowych nie zatrzyma jednak podwyżek cen towarów przemysłowych. Inflacja bazowa będzie przekraczać 8 proc. przez cały 2023 r.” – prognozują ekonomiści PIE.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka