Elon Musk zwrócił się do Pentagonu o przejęcie kosztów związanych z utrzymaniem Starlinków na Ukrainie. (fot. Flickr)
Elon Musk zwrócił się do Pentagonu o przejęcie kosztów związanych z utrzymaniem Starlinków na Ukrainie. (fot. Flickr)

Elon Musk odmawia finansowania Starlinków w Ukrainie. Zwraca się do Pentagonu

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
Portal Ukraińska Prawda poinformował, powołując się na CNN, że należąca do Elona Muska firma SpaceX odmówiła dalszego finansowania usługi Starlink na Ukrainie. Amerykański biznesmen chce, aby to Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przejął odpowiedzialność za dalsze utrzymywanie łączności satelitarnej Ukrainy.

Elon Musk nie chce już finansować Starlinków na Ukrainie

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Elon Musk przekazał, że jego firma SpaceX uruchomi w tym kraju usługę Starlink, za pomocą której Ukraińcy mogli liczyć na łączność na froncie. Dzięki Starlinkom z siecią połączyć się mogli mieszkańcy oraz wojsko. Satelity służyły m. in. do koordynowania ruchu dronów.

CNN podało, że firma Muska zwróciła się do Pentagonu w sprawie przejęcia przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych kosztów związanych z utrzymaniem Starlinków. 

SpaceX szacuje w liście, że sprzęt i obsługa internetu satelitarnego w Ukrainie będą kosztowały w tym roku jeszcze ponad 120 mln USD oraz blisko 400 mln przez następne 12 miesięcy, w związku z czym firma żąda, aby Pentagon przejął finansowanie dla zastosowań ukraińskiego rządu i militarnych.

Firma Muska chce, żeby to Pentagon płacił za Starlinki

— Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali na Ukrainę ani finansować istniejących terminali przez czas nieokreślony — przekazała firma. SpaceX wśród załączonych dokumentów przekazał również bezpośrednią prośbę skierowaną na początku lipca do Muska przez naczelnego dowódcę ukraińskich sił zbrojnych Walerija Załużnego o prawie 8 tysięcy kolejnych terminali Starlink.

Jak dotąd Musk przekazał Ukrainie około 20 tysięcy urządzeń. Jak wynika z dokumentów przekazanych Pentagonowi przez SpaceX i pozyskanych przez CNN, 85 proc. ze wspomnianych 20 tys. terminali zostało częściowo lub w całości ufundowanych przez rządy Stanów Zjednoczonych, Polski i inne podmioty, które poniosły też 30 proc. kosztów obsługi internetu satelitarnego.

Kontrowersyjne pomysły Elona Muska

Firma SpaceX od 2019 roku umieściła na niskiej orbicie około 2300 satelitów. Ilość urządzeń docelowo wynosić ma do 42 tysięcy satelitów.

W ostatnich dniach Elon Musk wywołał spore poruszenie po tym, jak zaproponował zorganizowanie na okupowanych ukraińskich terenach nowego referendum, nadzorowanego przez ONZ. Biznesmen zaproponował także pozostawienie Rosji Krymu. Jego zdaniem Ukraina powinna też posiadać "status neutralny". Ukraińskie władze oceniły ten pomysł jako "skandaliczny".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka