Rosja rozmieściła strategiczne bombowce nieopodal granicy z Finlandią i Norwegią. (fot. Helsingin Sanomat)
Rosja rozmieściła strategiczne bombowce nieopodal granicy z Finlandią i Norwegią. (fot. Helsingin Sanomat)

Rosyjskie bombowce rozmieszczone przy granicy z Finlandią i Norwegią

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Rosja rozmieściła w północnej bazie na półwyspie Kolskim, nieopodal granicy z Norwegią i Funlandią, strategiczne bombowce Tu-160 i Tu-95, które zdolne są przenosić ładunki nuklearne. Zdjęcia satelitarne ukazujące kilkanaście tego typu ciężkich bombowców stacjonujących w bazie Olenja ujawniła norweska prasa.

Rosyjskie bombowce przy granicy z Norwegią i Finlandią

Dowódca Fińskich Sił Zbrojnych generał Timo Kivinen stwierdził, że umieszczenie rosyjskich bombowców na półwyspie Kolskim łączyć można z ćwiczeniami wojskowymi.

— Finlandia ma wystarczającą wiedzę o ruchach sił powietrznych Rosji — zapewnił Kivinen w rozmowie z telewizją Yle.

— Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, nie ma większego znaczenia, czy te maszyny znajdują się blisko czy daleko — ocenił z kolei komandor Johan Tillander z Kwatery Głównej Fińskich Sił Zbrojnych, cytowany w czwartek przez portal „Helsingin Sanomat”. Zasięg działania takich ciężkich strategicznych bombowców może wynosić ponad 10 tys. km.

"Typowa operacja"

Tillander uważa, że „przesunięcie” bombowców, zwykle stacjonujących ponad 700 km na południowy-wschód od Moskwy, jest „typową” operacją, która może mieć związek z cyklicznymi, organizowanymi pod koniec roku manewrami, w których korzysta się właśnie z maszyn Tu-160 i Tu-95.

Z pozyskanych przez prasę zdjęć satelitarnych z 7 października, 11 bombowców (siedem maszyn Tu-160, cztery Tu-95) znajdowało się w Bazie Lotnictwa Morskiego Federacji Rosyjskiego w Olenja (ok. 100 km na południe od Murmańska). 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka