Miasteczko edukacyjne w Warszawie. Źródło: Facebook/ZNP
Miasteczko edukacyjne w Warszawie. Źródło: Facebook/ZNP

Nauczyciele "walczą o dobrą szkołę". W sobotę protesty pod budynkiem resortu edukacji

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
– Walczymy w obronie dobrej szkoły i walczymy o dobrą szkołę na miarę XXI wieku; szkołę, która uczy logicznego, krytycznego myślenia. Jest otwarta, wolna i autonomiczna – mówi Salonowi24.pl Mirosław Kozik, Członek Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W piątek, czyli w Dniu Edukacji Narodowej, przed kuratoriami oświaty w ramach akcji "Kartka do Czarnka" zbierane były kartki do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zapisano na nich apel o podjęcie działań w sprawie braku nauczycieli w szkołach i w przedszkolach.

Organizatorami akcji "Kartka do Czarnka" były Wolna Szkoła, Akcja Demokracja i Komitet Obrony Demokracji. Szczegóły akcji przedstawiono w poniedziałek na konferencji prasowej w miasteczku edukacyjnym w Warszawie. Tam też odbyło się podsumowanie "Kartki do Czarnka", na którym obecny był Salon24.

"Szkoła stoi nad przepaścią" 

Mirosław Kozik, Członek Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP opowiedziała, że cała akcja zorganizowania jest "w obronie dobrej szkoły i o dobrom szkołę na miarę XXI wieku, która uczy logicznego, krytycznego myślenie, jest otwarta, wolna i autonomiczna". 

– Po ostatnich reformach, deformach, poczynaniach ministrów Zalewskiej, Piontkowskiego, Czarnka szkoła stoi nad przepaścią i to w dosłownym tego słowa znaczeniu – dodał. 

Mirosław Kozik pytany o problem związany z brakiem nauczycieli w polskich szkołach odpowiedział, że "jest to problem, z którym nie mieliśmy do czynienia od dekad". 

– Nauczyciele odchodzą i to nie tylko z powodu emerytur. Dokonują oni również przebranżowień, z kolei młodych nauczycieli nie przybywa, ponieważ różnego rodzaju branże zabierają specjalistów proponując im wyższe stawki – powiedział Kozik dla Salon24.

– Nauczyciel dostaje niewiele więcej, niż średnia krajowa – dodał. 

W sobotę protestujący przejdą przed budynek resortu edukacji

Miasteczko edukacyjne działa całodobowo w Warszawie niedaleko Ministerstwa Edukacji od 8 października. Tam nauczyciele rozmawiają z rodzicami, samorządowcami, uczniami i czekają na ministra Przemysława Czarnka.

– Miasteczko edukacyjne miało charakter informacyjny. Każdy dzień przebiegał pod innym hasłem. Każdego dnia zostały stworzone hasła przewodnie, ale też rekomendacje, które przedstawimy jutro przed resortem edukacji – tłumaczył Kozik. 

15 października przed siedzibą MEiN w Warszawie ZNP wraz z innymi związkami zawodowymi zorganizuje pikietę, podczas której zostaną przedstawione rekomendacje płynące z miasteczka edukacyjnego. Pikieta jak zapowiadają organizatorzy ma mieć charakter pokojowy. 

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Został wprowadzony w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

MP

Czytaj dalej: 


Zobacz galerię zdjęć:

Salon24
Salon24 Salon24 Salon24 Salon24

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo