Zakopane, 19.10.2022. Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas 1. Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, 19 bm. w Zakopanem. (gj) PAP/Grzegorz Momot
Zakopane, 19.10.2022. Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas 1. Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, 19 bm. w Zakopanem. (gj) PAP/Grzegorz Momot

Prezydent: Nie ma dzisiaj wielkiego sukcesu sportowego bez wsparcia sponsorów

Redakcja Redakcja Europejski Kongres Sportu i Turystyki Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
"Nie ma dzisiaj wielkiego sukcesu sportowego bez wsparcia sponsorów" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Gali Ambasadorów Sportu Europejskiego w Zakopanem, zorganizowanej przy okazji pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Patronem medialnym wydarzenia jest Salon24.pl.

Prezydent: Sport na całym świecie przeżywał trudne chwile

"Chcę podziękować za zorganizowanie Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki tutaj w Zakopanem, w Małopolsce, w trudnym, ale bardzo ważnym momencie. Trudnym dlatego, że nie jest dla nikogo tajemnicą jak poważne tarapaty i trudne chwile przeżywał sport, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie w ciągu ostatnich lat. Najważniejsze wydarzenia, które się nie odbyły, najważniejsze wydarzenia, które były przesuwane w związku z pandemią COVID-19, tragedie osobiste wielu zawodników" – otworzył galę prezydent.

Do sponsorów zaapelował, żeby mimo trudnej sytuacji nie odwracali się od sportu.

"Naszych sponsorów proszę, aby mimo tej trudnej sytuacji na rynku, nie zapominali o sporcie. Wsparcie polskiemu sportowi jest cały czas niezwykle potrzebne i będzie potrzebne zawsze. Nie ma dzisiaj wielkiego sukcesu bez wsparcia sponsorów" - podkreślił Duda.

Prezydent: Sport jest ważny także z politycznego punktu widzenia

Zwrócił także uwagę na to, jak ważne było wykluczenie rosyjskich sportowców z międzynarodowego świata sportowego.

"Dziękuję wszystkim za bardzo często zdecydowaną postawę w tej trudnej sytuacji, w jakiej również i sport światowy znalazł się w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Nie trzeba nikomu w świecie sportu mówić, jak ważną jego częścią jest Rosja i rosyjscy sportowcy, ale również nie trzeba nikomu mówić, a zwłaszcza nie trzeba tego mówić politykom, jak ważny jest sport z politycznego punktu widzenia, bo na sport można spojrzeć i trzeba spojrzeć, zwłaszcza ten na najwyższym poziomie profesjonalnym, na kilku płaszczyznach" - mówił prezydent.

I zaznaczył: "Sport to oczywiście rozwój młodzieży, rozwój osobowości, to zdrowie, to tężyzna fizyczna, to hart ducha. To wszystko to, co tak ważne i wspaniałe w człowieku. Ale sport, a zwłaszcza sukces sportowy na najwyższym poziomie, który owocuje hymnami narodowymi granymi na światowych arenach, ma również swój niezwykle silny, polityczny wpływ. W związku z tym zawsze jest to bardzo trudne pytanie, co zrobić w takiej sytuacji".

Bortniczuk: Przyszłość europejskiego sportu będzie bez Rosjan

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk dodał, że wśród wielu ważnych tematów podczas Kongresu, temat Rosji wybrzmiewał bardzo mocno, bo od wybuchu wojny w Ukrainie "nic w naszym świecie nie jest takie samo i sport nie jest tu wyjątkiem".

"Sport, który dotychczas kojarzył się - i chcemy, żeby wciąż się kojarzył - z pozytywnymi emocjami, ze szlachetną rywalizacją, z dumą, z honorem, musiał stać się również orężem dyplomacji międzynarodowej, dyplomacji sportowej po to, żeby poprzez sport umiędzynarodowić ten konflikt" – powiedział Bortniczuk.

Jak podkreślił, przyszedł jednak czas, żeby zacząć mówić o przyszłości polskiego i europejskiego sportu. "O przyszłości, która w najbliższym czasie niewątpliwie będzie bez Rosjan, bez rosyjskich ambasadorów. To jest nasze zobowiązanie" – nadmienił minister sportu i turystyki.

Galę Ambasadorów Sportu wykorzystano do wręczenia okolicznościowych nagród. W kategorii Promotor Sportu statuetkę otrzymał dyrektor sportowy telewizji Polsat Marian Kmita, a jako Innowator Sportu nagrodzony został dyrektor Grupy Maspex i twórca Pucharu Tymbarka Krzysztof Pawiński, a w kategorii Mecenas Sportu wyróżniono PKN Orlen.

W kategorii Wydarzenie Sportowe nagrodzeni zostali organizatorzy siatkarskiego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, natomiast były prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner z rąk marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego otrzymał statuetkę w kategorii Osobowość Sportu. Z kolei za Małopolską Kuźnię Talentów uznano klub AZS AWF Kraków.

Kongres w Zakopanem potrwa do czwartku.

SW

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Sport