Skażona woda w Lublińcu. Mieszkańcy mogli ją pić przez kilka dni

Mieszkańcy Lublińca przez kilka dni mogli pić skażoną wodę. (fot. Pixabay)
Mieszkańcy Lublińca przez kilka dni mogli pić skażoną wodę. (fot. Pixabay)
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu poinformował w poniedziałek, że podczas badania jakości wody z wodociągu zaopatrującego miasto wykryto obecność bakterii grupy coli. Mieszkańcy przez kilka dni mogli pić zanieczyszczoną wodę, ponieważ próbki do badań pobrano w ubiegły piątek, a wyniki znane były dopiero w poniedziałek.

Bakterie z grupy coli w lublinieckiej wodzie

Mieszkańcy Lublińca w ostatnich dniach zmagali się z kłopotami związanymi z wodą. Początkowo, w ubiegły czwartek, awarii uległ wodociąg. W konsekwencji przez kilka godzin w kranach nie było wody. W poniedziałek okazało się, że woda, która wróciła do kranów jest skażona bakteriami z grupy coli.

Pierwsze próby wody z lublinieckiego wodociągu pobrano do badań 21 października.

— Przeprowadzone badania wody wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego (bakterie z grupy coli 37 j.t.k. i 19 j.t.k.), co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294) — poinformował lubliniecki sanepid.

— Odpowiedzialnym za jakość dostarczanej wody jest przedsiębiorstwo: Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, ul. Spokojna 2. W związku z powyższym woda z sieci wodociągowej Lubliniec nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów — ostrzega sanepid.

Mieszkańcy wykupują wodę ze sklepów

Po komunikacie lublinieckiego sanepidu wielu mieszkańców zaczęło wykupować wodę ze sklepów. Wielu z nich uważa, że informacja o skażeniu powinna pojawić się znacznie wcześniej, ponieważ przez dwa dni od pobrania próbek ludzie nieświadomie spożywali niezdatną do picia wodę.

— Ktoś w tym mieście odpowiada za zarządzanie kryzysowe, a ta sytuacja jest w jakimś sensie właśnie taką. Więc od piątku, 21.10 br. zamiast odpoczywać w weekend ktoś powinien uprzedzić mieszkańców o możliwym zagrożeniu i zaleceniach w tym zakresie — skomentował jeden z internautów.

Burmistrz Lublińca tłumaczy

Badanie wody zlecił Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu. Stało się tak po wspomnianej awarii wodociągu. Wyniki analizy znane jednak były dopiero w poniedziałek.

— Nieznaczne przekroczenia wykryto w dwóch miejscach. Natomiast w dwóch innych próbkach nie znaleziono nic. to nie jest tak, że w całej sieci pojawiła się ta bakteria. Podejrzewamy, że to jest efekt zassania z zainstalowanych u niektórych nielegalnie hydroforów — wyjaśnia burmistrz Lublińca Edward Maniura. — Ten proces pojawia się przy cofce, bo jak nie ma wody, to ludzie korzystają z hydroforów i wtedy prawdopodobieństwo, że w niektórych miejscach pojawiła się bakteria coli jest o wiele większa — dodaje. Maniura podkreśla, że rozumie niepokój mieszkańców.

— Oczywiście dla ludzi może to być niepokojące, że próbki zostały pobrane w piątek, a dopiero w poniedziałek były wyniki, ale to nie wynikało z winy sanepidu, ani z naszej strony. Tyle trwa takie badanie w laboratorium — powiedział burmistrz Lublińca.

— Władze miasta spodziewają się, że we wtorek około południa będą już znane wyniki kolejnych badań, które zostały wykonane już po płukaniu sieci wodociągowej. Mam nadzieję, że dziś już będzie wszystko w porządku — podsumował.

Lubliniecka woda pod wzmożonym nadzorem sanitarnym

Sanepid, do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej. zalecił mieszkańcom używanie do spożycia wyłącznie wody z bezpiecznego alternatywnego źródła. W tym celu uruchomiono specjalny punkt poboru czystej wody. Sanepid musiał również zadbać o dostarczenie wody do szkół, przedszkoli i żłobka.

Lubliniecki sanepid zapewnił, że jakość wody w lublinieckiej sieci wodociągowej jest pod wzmożonym nadzorem sanitarnym i będzie na bieżąco monitorowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości