Po długiej chorobie zmarł Tomasz Wójtowicz, jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy. (fot. Twitter)
Po długiej chorobie zmarł Tomasz Wójtowicz, jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy. (fot. Twitter)

Tomasz Wójtowicz nie żyje. Zmagał się z poważną chorobą

Redakcja Redakcja Siatkówka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W poniedziałek zmarł Tomasz Wójtowicz. Jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. MIał 69 lat.

Tomasz Wójtowicz nie żyje

O śmierci Wójtowicza poinformowała PlusLigę jego rodzina.

— Dzisiaj odszedł od nas mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce Tomasz Wójtowicz. Tę smutną wiadomość przekazała nam Jego Rodzina. Od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. Polska Liga Siatkówki składa najszczersze kondolencje najbliższym — przekazano na stronie internetowej PlusLigi. Informacja ta została też potwierdzona przez Polski Związek Ligi Siatkowej.

Tomasz Wójtowicz od 2019 roku walczył z nowotworem trzustki. W rozmowie z "Faktem" wyznał, że w ostatnim czasie chemioterapia przestała przynosić efekty.

— Pojechałem do szpitala na badania i wyszło, że coś uciska drogi żółciowe. Podczas badania tomografem okazało się, że mam guza trzustki. Wszystko działo się tuż przed świętami, wybieraliśmy się na Wigilię do mamy mojej żony. Zamiast świętowania, pojechałem do Warszawy do szpitala — mówił w ubiegłym roku Wójtowicz, w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Kariera legendy polskiej siatkówki

Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. W zeszłym roku roku otrzymał on tytuł honorowego obywatela tego miasta.

Był pierwszym Polakiem, którego w 2002 roku wprowadzono do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław dostąpili trzej inni Polacy - Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Jerzy Wagner (2010).

Pochodził z siatkarskiej rodziny. Jego mama Bogumiła oraz tata Kazimierz uprawiali tę dyscyplinę, ojciec był później trenerem (m.in. Avii Świdnik i Legii Warszawa). W siatkówkę grał także młodszy brat Tomasza - Wojciech.

Setki występów Wójtowicza

Tomasz Wójtowicz swoją karierę zaczynał w lubelskim MKS, zaś po połączeniu z AZS występował w drugoligowym zespole MKS-AZS, z którego przeniósł się do Avii Świdnik. Z tym klubem awansował do ekstraklasy i zdobył jedyny jak dotąd w historii seniorskiej siatkówki na Lubelszczyźnie brązowy medal. Będąc zawodnikiem Avii trafił do prowadzonej przez Huberta Wagnera reprezentacji Polski, która w 1974 roku w Meksyku zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski.

Po igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, w których Polska zajęła czwarte miejsce, Wójtowicz m.in. zdobywał z Legią Warszawa mistrzostwo Polski, a później przez osiem lat grał w klubach włoskich. Występował w zespołach w Modenie, Parmie, Ferrarze i Citta di Castello. W jego klubowych osiągnięciach jest Puchar Europy Mistrzów Krajowych zdobyty z klubem Santal Parma (1985). W tamtych latach uznawany był za najlepszego atakującego na świecie. W reprezentacji Polski zaliczył 325 występów.

Wicemistrz Europy juniorów

Wójtowicz wcześniej był również wicemistrzem Europy juniorów z Hiszpanii (1972) i rok potem brązowym medalistą w holenderskim Voorburgu (1973). Czterokrotnie był wicemistrzem Europy: Belgrad (1975), Helsinki (1977), Paryż (1979) i Berlin (1983).

W 2000 roku Międzynarodowa Federacja Siatkówki - FIVB ogłosiła plebiscyt na najlepszego siatkarza XX wieku. Wójtowicz znalazł się w finałowej ósemce.

W lutym ubiegłego roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport