Kundel - jedyny i niepowtarzalny pies - dziś ma swoje święto

Na zdjęciu Milik, kundelek jednego z redaktorów Salon24.
Na zdjęciu Milik, kundelek jednego z redaktorów Salon24.
25 października obchodzony jest Dzień Kundelka. To polskie święto wszystkich wielorasowych psów ustanowione w dniu, w którym weszła w życie Ustawa o Ochronie Zwierząt. Cały październik jest zresztą miesiącem dobroci dla wszystkich zwierząt.

Obchody Dnia Kundelka

Historia święta psiaków skupiających w sobie wiele ras sięga 2000 roku, kiedy to powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka założone przez Małgorzatę Niedźwiedź. Niestety, ze względu na brak wystarczającego wsparcia organizacja musiała zostać rozwiązana, ale na szczęście Dzień Kundelka się ostał.

Właściciele piesków, które przyszły na świat w wyniku licznych psich mezaliansów i szalonych romansów organizują w całym kraju całkiem poważne obchody Dnia Kundelka, dumni z tego, że ich podopieczni nie tylko mają swoje święto, ale mają też czym się chwalić. Organizują odrębne wystawy prezentujące czasami bardzo oryginalne i niepowtarzalne piękno kundelków oraz ich umiejętności kundelków, których nie powstydziliby się ich najbardziej nawet rasowi kuzyni (oczywiście psiaków, nie właścicieli). Celem takich spotkań jest nie tylko pokazanie swoich pupili, ale oczywiście zwrócenie uwagi na los wszystkich psiaków, a także kociaków, mieszkających w schroniskach i czekających na nowe domy. Tego bowiem dnia wiele przytulisk dla zwierząt organizuje dni otwarte i zachęca do je odwiedzić w celu dokonania przemyślanej adopcji. Oczywiście mile widziane są datki, prezenty w postaci karmy, czy ciepłych kocyków na zimę, a nawet wyprowadzenie piesków na spacer z obowiązkowym podrapaniem za uszkiem. Wiele takich imprez odbywa się w szkołach, na miejskich placach, czy przyjaznych obiektach sportowych.

Zobacz też: Polacy nie mogą spać. Epidemia bezsenności przybiera na sile

Kundel to jedyny pies w swoim rodzaju

Warto wiedzieć, że kundelków w schroniskach przebywa znacznie więcej niż wszystkich pozostałych zwierząt razem wziętych. Według dostępnych danych w polskich schroniskach dla zwierząt przeciętnie przebywa od 80 do 90 tysięcy psów. Pocieszające jest to, że w Polsce ponad 60% z nich jest adoptowanych, to nawet więcej niż w Stanach Zjednoczonych, których mieszkańcy także kochają psy. W USA każdego roku około 3,3 mln psów trafia do schronisk, a adoptowanych jest  tylko 48% z nich. Niestety w Polsce jednocześnie do przytulisk trafia tyle psiaków, że ich liczba nie spada poniżej wspomnianych 80 tysięcy.

Kynologiczni puryści zżymają się wprawdzie na nazywanie kundelków mianem mieszańców, bo to określenie z formalnego punktu widzenia zarezerwowane jest dla potomstwa powstałego w wyniku udanej randki dwóch odrębnych ras, a klasyczny kundelek jest owocem spotkania psów nieokreślonego pochodzenia, ale wielbiciele „burków” wiedzą swoje, że to kilka psów w jednym i poprawność językowa nie ma tutaj większego znaczenia, bo pies niepowtarzalny, nierzadko o wstrząsającej urodzie, ale najmądrzejszy, najbardziej kochany na świecie, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Zwłaszcza, że psy nierasowe stanowią absolutną większość wszystkich psów na świecie.

Ile jest psów na całym świecie?

Nie tylko Polacy pokazują, jak bardzo kochają psiaki. Dane pokazują, że w USA w 69 milionach gospodarstwa domowych jest co najmniej jeden pies i pewnie dlatego 26 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Psa ustanowiony przez Fundację Krajowego Dnia Psa w 2004. Dzień ten powstał na cześć psów wszelkiej maści i ras, w tym także kundelków, w dowód uznania za ich miłość, lojalność i przywiązanie, za ich pracę w ratownictwie, w wykrywaniu narkotyków czy bomb i za ich poświęcone życie. Fundacja zachęca społeczeństwo do adopcji psów bezpańskich i porzuconych, aby mogły wieść szczęśliwe, bezpieczne i wolne od przemocy życie. Amerykański polityk i prawnik George Graham Vest, reprezentując przed sądem właściciela psa imieniem Drum (lub Old Drum), zabitego 18 października 1869przez hodowcę owiec, tak powiedział w mowie kończącej rozprawę: „Jedynym absolutnie pozbawionym egoizmu przyjacielem, jakiego człowiek może posiadać w tym samolubnym świecie, jedynym, który mu nigdy nie okaże niewdzięczności, ani go nie zdradzi, jest jego pies. Kiedy wszyscy inni przyjaciele odchodzą… on pozostaje.” W 1958 pomnik Druma postawiono przed sądem Johnson County Courthouse w Warrensburgu, w którym toczyła się rozprawa.

Szacuje się, że na świecie żyje co najmniej 900 milionów psów, ale prawdopodobnie jest ich więcej, bo nie wszędzie i nie wszystkie psy są rejestrowane. Co najmniej 200 milionów psów to psy bezdomne. We Francji psów jest 9 milionów, we Włoszech niewiele ponad 7.5 miliona, a w Polsce ok. 7 – 8 milionów, z czego przyjmuje się, że od 70 tys. do nawet 650 tys. to psy bezdomne, a niektóre nawet zdziczałe posiadające instynkt łowiecki. Niestety pomimo najlepszych chęci niektóre psy należą do grupy, których nie da się adoptować, bo są to przykład zwierzęta, które wykorzystywano do nielegalnych walk i są zbyt agresywne, by mogły zamieszkać z ludźmi.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości